Тази бе съобщено, че Йейл, престижната академична институция в Кънектикът, инвестира в крипто фонд за $400 милиона, управляван от ветерани в областта на цифровите активи и финанси.
За съучредителят на Coinbase Inc. Фред Ершам, бившият съдружник на Sequoia Capital Мат Хуанг и бившият служител на крипто хедж фонда за милиарди долари Pantera Capital Чарлз Нойс се съобщава, че са пуснали нов хедж фонд за криптовалути, наречен Paradigm, след като са спечелили над $400 милиона от различни инвеститори.
Дарението от $30 милиарда в Йейл се ръководи от Дейвид Суенсън, който инвестира неразкрита сума в Paradigm след установяването на визията на институцията да разпредели 60% от активите си в алтернативни активи до края на 2019 г., като крипто.
Йейл и Свенсън оперират с един от най-големите колежански дарения на световния пазар. В продължение на три десетилетия фондът на Йейл надминава всяка академична институция в САЩ, което позволява на Суенсън да бъде най-гледаната и влиятелна фигура в пазара на институционални инвеститори.
През юни милиардер инвеститор каза на Ерик Шатцкер на Bloomberg Invest Summit в Ню Йорк, че влизането на голям институционален инвеститор в крипто пазара ще доведе до други големи компании, които натрупват криптовалути като Биткойн и Етериум в голям мащаб.
„Тя няма да стигне там ($20 трилиона) толкова бързо. Какво ще се случи е следното: един от тези безстрашни пенсионни фондове, някой, който е пазарен лидер, ще каже, знаеш ли какво? Имаме попечителство, Goldman Sachs sa замесени, Bloomberg има индекс, който мога да сравня с представянето си спрямо него и те ще купят. И внезапно, вторият човек купува. Същото FOMO, което видяхте в търговията на дребно ще бъде демонстрирано от институционалните инвеститори“, обясни Майк Новограц.
Критиците на пазара са заявили, че инвестицията на Йейл в Paradigm не е толкова значима, колкото преките инвестиции в крипто чрез попечителски решения като BitGo, Coinbase и потенциално Goldman Sachs, Citigroup и Morgan Sachs.
Paradigm обаче не е фонд с широк обществен интерес. Това е хедж фонд за криптовалути, открит и експлоатиран от ветераните на индустрията, и инвестиция във фонд само и единствено за крипто, описва интереса на Свенсън в криптовалутите като алтернативен актив.
Липсата на взаимовръзка между големите цифрови активи и по-широкия финансов пазар позволява на криптовалутите да работят като надеждно съхранение на стойнсот, особено във време на икономическа несигурност.
Йейл е първият основен институционален инвеститор, който инвестира в крипто пазара чрез основния си фонд от $30 милиарда. Първият голям институционален инвеститор, който публично инвестира в крипто пазара чрез хедж фонд, е най-голямата академична институция в САЩ заедно с Харвард и вероятно и в света.
Ако навлизането на Йейл в крипто пазара задейства FOMO сред институционалните инвеститори, в средата на срока крипто пазара ще види бързо подобрение в оценката и развитието си.
Някои доклади предполагат, че голям брой институционални инвеститори вече участват на пазара чрез извънборсовите пазари, предвид нарастващия обем на извънборсовите пазари в САЩ и Азия, управлявани от фирми като DRW.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.