Членът на изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Фабио Панета обсъди, че дигиталното евро предлага по-добра защита на поверителността, отколкото частните стабилни монети.
Панета критикува мотива за печалба на частните фирми, подчертавайки, че е в техен търговски интерес да събират масиви данни за своите потребители.
„Ние не сме като частните компании“, каза членът на борда пред Financial Times.
Ние нямаме търговски интерес от неизправност, управление или осигуряване на приходи от данните на потребителите.
Служителят на ЕЦБ също потвърди, че Европейската централна банка е извършила пилотно тестване на „офлайн плащания за малки суми, при които не се записват данни извън портфейлите на платеца и получателя“.
Ако централната банка се включи в дигиталните плащания, поверителността ще бъде по-добре защитена […] Плащането ще премине, но никой от платежната верига няма да има достъп до цялата информация.
В последната публична консултация на ЕЦБ относно CBDC, в която се разкрива, че поверителността на плащанията е най-сериозната грижа сред повече от 8,000 респонденти, коментарите на Панета изглежда имат за цел да изложат по-големи опасения относно начина, по който ще се събират и обработват данни при използване на емитирани от централната банка дигитални валути (CBDC).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум се срина до под $2,000 – Биткойн пада до $32,000
Обществената консултация беше проведена от октомври 2020 г. до януари 2021 г., като също така разкри сигурността и паневропейския обхват като популярни спорни въпроси по отношение на дигиталното евро.
След като констатациите от консултацията бяха публикувани през януари, Панета написа писмо до председателя на Комисията по икономически и парични въпроси (ECON), в което подчерта „защитата на неприкосновеността на личния живот“ като „ключов приоритет“ в бъдеще, „така че дигиталното евро да може да помогне да се запази доверието в плащанията в дигиталната ера.“
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.