Ръководителят на BIS Innovation Hub призова държавите да избягват регулаторен арбитраж, когато става въпрос за криптовалутите.
В неотдавнашното си интервю за The Financial Times, ръководителят на BIS Innovation Hub Беноа Кьоре разкри, че глобалната регулаторна рамка за криптовалутите вероятно ще бъде готова през 2022 г.
Кьоере отбеляза, че е крайно време за цялостно регулиране, като се има предвид, че крипто навлиза в мейнстрийма с бързи темпове.
Бившият член на изпълнителния съвет на Европейската централна банка изглежда е особено загрижен от растежа на децентрализирания финансов (DeFi) сектор, който представлява заплаха за традиционните финанси (TradFi), като по този начин създава „системни рискове“.
Известният френски икономист твърди, че различни юрисдикции може да са на път да измислят неравномерни подходи за регулиране на крипто, които ще бъдат неефективни в глобален мащаб.
Въпреки това той вярва, че все още има достатъчно време, за да се отървем от регулаторния арбитраж и да създадем глобална регулаторна рамка за зараждащия се клас активи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Централната банка на Индия подкрепя пълна забрана на криптовалутите
Загрижеността за поверителността може да бъде най-голямата пречка за силно сътрудничество в областта на крипто:
Окончателните решения на суверенните държави ще бъдат… баланс между суверенни стратегически съображения от една страна и съображения за доброто функциониране на финансовата система, от друга.
Кьоре казва, че защитата на потребителите трябва да бъде основен приоритет за политиците.
Той предложи да се забрани на пенсионните фондове да имат експозиция към криптовалути, за да се избегнат рискове, свързани с класа активи:
Изглежда, че е в противоречие с вида сигурност, която очаквате от пенсионния фонд.
През март Кьоре изрази мнение, че Биткойн (BTC) е неуспешна валута поради своята волатилност, като същевременно повдига тревога за амбициите за собствена криптовалута на големите технологични компании.
В последното си интервю той заяви, че дигиталните валути на централните банки ще действат като „лепилото“ за цялата финансова система:
Не става дума за това, че CBDC е суверенната алтернатива на частните пари, а по-скоро CBDC е лепилото, което ще държи системата заедно.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.