Според данни от веригата наскоро крипто кит е прехвърлил през блокчейна значително количество Биткойн токени, които са останали недокоснати повече от десетилетие.
Another 10-years old transaction took place. This time with 1000 BTC. https://t.co/2twKmJCnBz pic.twitter.com/ux7wKpw3Tc
— Maartunn (@JA_Maartun) March 5, 2024
Ключовият показател, който представлява интерес тук, е „Възрастови групи на изразходваните средства“ (SOAB), който проследява движението на монети, принадлежащи към различни възрастови групи в мрежата на Биткойн.
Тези възрастови групи категоризират токените въз основа на продължителността на неактивност в мрежата. Когато една дълго „спяща“ монета най-накрая бъде транзактирана, тя излиза от предишната си възрастова група, тъй като периодът ѝ на спящ режим се нулира.
В този контекст особено внимание се обръща на възрастовата група, която представлява монети, неактивни в продължение на повече от 10 години.
Неотдавнашните данни разкриват значително движение в тази група. Като се има предвид значителният обем на тези монети, вероятно голяма организация, обикновено наричана „кит“, е организирала това движение.
Обикновено, когато монетите достигнат такава напреднала възраст, е по-вероятно те да са били изгубени, а не умишлено държани (HODL). Забележително е, че крипто анализаторът Maartunn съобщи и за друго движение, включващо неактивни монети, няколко дни преди това, при което е прехвърлено двойно по-голямо количество (2,000 BTC).
Макар че движението на такива дълго задържани монети може да е сигнал за продажбена активност, в исторически план това явление се наблюдава по време на бичи пазари.
Повишеният обществен интерес към криптовалутата подтиква потребителите да търсят изгубени портфейли и всеки произтичащ от това натиск за продажба обикновено се абсорбира от пазара.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.