Руското разузнаване може да е помогнало на главния оперативен директор на Wirecard да се укрие.
Ян Марсалек, бившият изпълнителен директор на Wirecard, който изчезна след предполагаемото му пътуване до Филипините, бе открит в Беларус.
Марсалек е влезнал във Филипините през Манила преди да хване полет до Себу и после до Китай през юни. Властите във Филипините казаха, че няма записи на Марсалек да пристига в града, нито има записи за полет от Себу до Китай.
Според сайта Bellingcat, бившият изпълнителен служител е излъгал за пътуването си до Филипините. Разследването сочи, че федералната служба за безопасност на Русия (ФСБ) вероятно е замесена в ‘изчезването’ на Марсалек.
“ФСБ има пълен контрол върху руската гранична служба и по този начин [има контрол] над централизираната база данни на руско-беларуската граница. Следователно, всякаква манипулация на данните трябва да е била направена по заповед или поне със съгласието на ФСБ. Ако това се случи, това ще индикира директна колаборация между Ян Марсалек и ФСБ…”
ФСБ предполагаемо са започнали да следят интернационалните пътувания на Марсалек в началото на 2015-та и са спрели да следят движенията му към края на 2018 г.
Данните на ФСБ за имиграцията предполагат, че службата за сигурност на Русия има интерес в Марсалек от известно време. Той често е минавал през страната.
Марсалек сподели на негов колега, че е в държава, в която “същите хора са на власт вече 25 години”.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.