Най-голямата криптовалута в света - Биткойн (BTC) - трябваше години наред да се бори, за да отхвърли асоциацията си с тъмната мрежа.
Въпреки всичките ѝ усилия някои правителства продължиха да изразяват враждебност към крипто индустрията като цяло. Липсата на регулаторна яснота в някои части на света забави приемането. В наскоро публикувана графика обаче се посочва, че има значителен напредък в крипто регулациите.
В неотдавнашен туит Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, посочи как само през последната година е напреднала яснотата по отношение на крипто регулациите.
Както се вижда от горното изображение, страни като Швейцария и Япония са отметнали повечето полета в списъка. И двете държави имаха въведени регулации по отношение на крипто рамката, данъците, борбата с изпирането на пари/финансирането на тероризма, закона за банковата тайна и регулациите за стабилните монети. Техните закони за дигиталните валути на централните банки (CBDC) все още бяха в процес на разработване.
В допълнение към тях беше отбелязано как големи държави като Съединените щати, Канада и Обединеното кралство не са имали никаква крипто регулаторна рамка. Въпреки това фактът, че по-голямата част от таблицата беше оцветена в зелено и жълто като „действаща регулация“ и „регулация в процес на изготвяне“, беше успокояващ за мнозина.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Крипто пазарът е тук да остане, каза CEO-то на Bakkt
Освен това последното увеличение на регулаторната яснота идва главно от падението на редица крипто проекти през последните няколко месеца. Драматичният срив на Terra вдъхна страх на мнозина, принуждавайки ги да въведат регулации в най-кратки срокове.
Биткойн успя да се наложи като известна валута без особен регулаторен надзор. Приемането на криптовалутите отбеляза значителен скок. Най-вероятно е обаче това да прогресира с повече регулаторна яснота. Тъй като инвеститорите на дребно навлизат на пазара, регулациите се считат за уместни.
Очаква се регулациите да осигурят финансова стабилност, без да ограничават иновациите. Пазарните манипулации се очаква да бъдат избегнати, ако са налице строги регулации. В допълнение към това, измамните проекти и мошеническите криптовалути ще бъдат изтласкани на заден план, докато известните като Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и други ще заемат челно място. Всичко това би превърнало крипто пазара в сигурно място, което допълнително би подтикнало инвеститорите на дребно да се потопят в пространството.
Главният изпълнителен директор на Coinbase добави,
Възникващият консенсус ще стимулира много по-голямо приемане.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.