Изглежда, че Citigroup е намерила начин да тласне криптовалутите една крачка по-близо до превръщането им в основен клас активи.
Базираната в Ню Йорк банка все още не е потвърдила официално съществуването на този предстоящ продукт. Но ако се доверим на слуховете, проектът може да бъде предвестник на сериозна промяна на съдбата на процъфтяващата крипто индустрия.
Позовавайки се на неназовани източници, вероятно от Citigroup, които са запознати с проблема, докладът на Business Insider твърди, че на клиентите на Citigroup може скоро да им бъде предложен нов финансов продукт, наречен разписка за цифрови активи (DAR).
Твърди се, че DAR работи по същия начин като американската депозитарна разписка (ADR), популярен финансов продукт, който позволява на американските инвеститори да инвестират в чуждестранни акции, които не са регистрирани на борсите в страната. Съгласно съществуващите правила банката, издаваща ADR, остава в притежание на акциите. Инвеститорите влагат парите си в тези акции чрез банката в замяна на депозитарна разписка.
При DAR, банков депозитар, назначен от банката, ще контролира всички транзакции. На инвеститорите, които поставят парите си в класа активи чрез този попечител, ще им бъде издаден DAR. За да се съобразят със съществуващите разпоредби и да добавят допълнителна защита за инвеститорите, Citigroup обеща да уведоми надлежно Depot Trust & Clearing Corp за всеки ново издаден DAR. Сред други ползи, наличието на „посредник“ от Wall Street, също прави по-удобно за инвеститорите проследяването на инвестициите в рамките на позната система.
Април донесе необичайна промяна на американския фондов пазар. Индексът S&P 500 се срина с повече от 10% през месеца, но след това се възстанови и затвори на ниво, което е само с 2% по-ниско от началната си стойност.
Криптовалутите може би са съществували много преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом, но под негово ръководство дигиталните активи се превърнаха от периферна технология в централен стълб на икономическата стратегия на САЩ.
Notcoin, едно от най-популярните имена в Web3 игрите през миналата година, твърди, че дните на безсмислените механизми от типа „tap-to-earn“ вероятно са към края си.
Мат Хуган от Bitwise вярва, че бъдещето на криптовалутите зависи по-малко от пазарите и повече от способността на Вашингтон да създаде законодателство.