Home

Чуждестранните инвеститори са изтеглили близо $30 милиарда от пазарите в Китай

29.12.2023 22:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Чуждестранните инвеститори са изтеглили близо $30 милиарда от пазарите в Китай

Почти 90% от инвестициите от чужбина в китайските капиталови пазари през 2023 г. са изтеглени поради намаляващото доверие, предизвикано от опасенията за посоката на икономическия растеж на страната и последиците от загубите в сектора на недвижимите имоти.

Според информация от Financial Times, анализираща данни, получени от Hong Kong Stock Connect, има значителен спад на нетните чуждестранни инвестиции в акции, листвани в Китай. Тези инвестиции достигнаха своя връх от $33 милиарда през август, но оттогава са спаднали с 87%, достигайки едва $4.3 милиарда.

Представянето на китайските борсови индекси е предизвикателство на фона на нарастващите опасения за растежа, въпреки усилията на Китайската народна банка да възстанови доверието във финансовата система. Индексът Shanghai Composite се понижи с 4.4 % за годината, индексът China A50 – с 12%, а Hang Seng – с близо 14%.

Едновременно с това основните борсово търгувани фондове, отразяващи китайските акции, претърпяха подобни спадове: iShares MSCI China ETF (MCHI) на BlackRock е спаднал с 13.8% от началото на годината, а iShares China Large-Cap ETF (FXI) е спаднал с 15.4% през годината.

Доверието на инвеститорите в ключови институции намалява. Въпреки опитите на Народната банка да превърне Китай в привлекателна дестинация за чуждестранни инвестиции, централната банка се оказва във все по-голямо противоречие с централното правителство. От пандемията насам се наблюдава забележима промяна, като от март централното правителство постави Китайската народна банка (PBoC) под контрола на Централната финансова комисия.

Що се отнася до паричната политика, централната банка обяви планове за стимулиране на икономиката, като осигури достатъчна ликвидност, направлява растежа на кредитирането и се занимава със затрудненията на пазара на недвижими имоти.

Продължаващата уязвимост на сектора на недвижимите имоти в Китай има съществен принос за настоящите предизвикателства на капиталовия пазар в страната. Според проучване на Bank of America около 30% от мениджърите на фондове смятат, че секторът на недвижимите имоти в Китай е най-вероятната причина за системно кредитно събитие.

Освен това в проучването се подчертава, че шорт продажбите на китайски акции са се превърнали в популярна търговия, като 20% от мениджърите на фондове я смятат за „най-натоварената“ търговия през декември.

Данните за движението на борсово търгуваните фондове, събрани от Lipper, разкриха, че през ноември Азиатско-тихоокеанският регион е отбелязал по-ниски резултати поради продължаващите проблеми в Китай. Нетните входящи потоци в региона на АТР са едва $5.15 милиарда, което е значително по-малко от $104-те милиарда в Северна Америка и $19-те милиарда в Европа.

Въпреки усилията на Китай да съживи икономиката си след отварянето на пазара, продължават да съществуват търкания, особено в сектора на недвижимите имоти, както отбеляза Детлеф Глоу, ръководител на изследователския отдел на Lipper EMEA.

Дори китайските акции, листвани в Ню Йорк, бяха изправени пред трудна година. Тим Сиймур, основател и главен инвестиционен директор на Seymour Asset Management, опитен международен инвеститор, е предпазлив по отношение на Китай. Той изтъкна забележителния спад в настроенията и вътрешния натиск, който оказва влияние върху компании като Tencent и Alibaba. Американските депозитарни разписки на Tencent са поевтинели с 13.6% през тази година, а тези на Alibaba – с близо 14%.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kraken е изправена пред нарастващ регулаторен натиск от страна на властите

Според последния доклад за прозрачността на Kraken през 2024 г. броят на правителствените искове за данни е нараснал с 39%, като водещи са американските агенции.

20.02.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Виталик Бутерин критикува промяната в ценностите на крипто индустрията

Виталик Бутерин изрази разочарование от това, което смята за промяна в ценностите в крипто индустрията, особено във връзка с предпазливата позиция на Етериум по отношение на блокчейн хазарта.

20.02.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether инвестира $10 милиона, за да повиши ликвидността на глобалните плащания

MANSA, компания за трансгранични плащания, си осигури финансиране в размер на $10 милиона, като водещата инвестиция е от Tether.

20.02.2025 17:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключов индикатор сигнализира, че крипто ралито не е приключило

Джейми Коутс, водещ стратег по дигиталните активи в Real Vision, смята, че бичият импулс на крипто пазара далеч не е достигнал своя връх.

20.02.2025 16:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.