Поне три от ранните поддръжници на Facebook за Libra обмислят да оттеглят подкрепата си поради регулаторен натиск.
Докладът на Financial Times от 23-ти август твърди, че двама от основателите на Асоциацията на везните във Facebook проведоха дискусии за това какви трябва да бъдат следващите им стъпки.
За друг се предполага, че тяхната обществена подкрепа за Libra ще привлече нежелан регулаторен контрол на собствения им независим бизнес.
Както беше съобщено по-рано, асоциацията е новосъздаденият независим управленски консорциум за криптовалутата.
Той има 28 членове-учредители – включително Visa, Mastercard, Uber, PayPal и Spotify – всеки от които трябваше да инвестира 10 милиона долара, за да се присъедини.
В интервю за Financial Times, един партньор отбеляза, че:
Мисля, че ще бъде трудно за партньорите, които искат да се разглеждат като в съответствие (със собствените си регулатори], да бъдат там, подкрепящи [Libra].
Друг събеседник критикува гиганта на социалните медии заради недобре замислената му стратегия, казвайки следното:
Някои от тези разговори [за регулиране] трябваше да се проведат преди старта, за да се разбере как регулаторите ще мислят за това, така че няма толкова много трудности.
Един от партньорите призна, че самият Facebook вече не иска да бъде единственият, който излага врата си.
Както Facebook, така и асоциацията Libra отказаха коментар.
Антимонополните регулатори на Европейската комисия се присъединиха към кръга от регулаторни сонди в Libra след откриването на проекта този юни.
Правителствата, регулаторите и централните банкери в световен мащаб достигнаха пик, когато Facebook беше подканен да предупреди инвеститорите си, че стабилният биткойн никога няма да бъде пуснат.
По време на изслушване в Комитета за финансови услуги на Камарата на представителите на Съединените щати по-рано същия месец, законодателите попитаха Facebook как може да се очаква да се доверят на фирма, чието събиране, съхранение и злоупотреба с клиентски данни е наложило санкция в размер на 5 милиарда долара.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.