Помолихме популярният бот ChatGPT, който е базиран на изкуствен интелект, да прогнозира сроковете за добиване на последния биткойн (BTC).
ChatGPT ни информира, че създаването на Биткойн през 2009 г. е довело до визията за децентрализирана и прозрачна финансова система, свободна от контрола на централните банки и правителствата. Същността на тази революционна концепция се крие в т.нар. „майнинг“, който осигурява сигурността на мрежата и създава нови BTC.
Разбирайки значението на намаляването на наградите от Биткойн майнинг наполовина, помолихме ChatGPT да навлезе по-дълбоко в темата. Тя обясни как всяко такова халвинг събитие намалява възнаграждението на блока и е от съществено значение за контролиране на скоростта, с която новите BTC влизат в обращение. Тази внимателно изработена система гарантира, че предлагането на Биткойн е ограничено, насърчавайки недостига и потенциално допринасяйки за стойността му с течение на времето.
Въз основа на обширния си набор от данни ChatGPT ни осведоми за последния халвинг през май 2020 г., по време на който блок субсидията беше намалена на 6.25 BTC. Чатботът подчерта, че това намаление е целенасочена мярка за управление на инфлацията и поддържане на предвидим график на емитиране, като същевременно се увеличава възприеманата стойност на Биткойн.
На въпрос за евентуалното изчерпване на създаването на нови Биткойн токени ChatGPT прогнозира, че въз основа на настоящия халвинг график, последният Биткойн вероятно ще бъде добит около 2140 г. Този крайъгълен камък ще отбележи кулминацията на процеса на добив и общата горна граница на предлагането от 21 милиона BTC, както е предвидено от Сатоши Накамото.
ChatGPT подчерта още, че липсата на създаване на нови Биткойни чрез майнинг не означава край на криптовалутата. Напротив, изкуствения интелект подчерта, че миньорите ще продължат да играят ключова роля в мрежата, като валидират трансакциите и осигуряват сигурността на блокчейна. Тяхното възнаграждение разчита основно на таксите за трансакции, което стимулира миньорите да поддържат целостта на мрежата.
Редовната дейност на Салвадор по закупуване на Биткойн изглежда е спряла, като последната регистрирана покупка от портфейл на страната е от 17 февруари, според Arkham Intelligence.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?