Неотдавнашен анализ на Blocknative разкрива, че частните транзакции стават доминиращи в мрежата на Етериум. Потребителите все по-често избират да насочват операциите си по частен път, за да избегнат front-running ботовете, които се възползват от чакащите сделки с цел печалба.
Въпреки че частните транзакции представляват около 30% от всички сделки в Етериум мрежата, те са причина за повече от половината от общите такси за газ.
От март насам разпространението на транзакциите в тъмния пул – изпълнявани частно чрез споразумения с валидатори – нарасна, променяйки динамиката на обработката на сделките и таксите за газ. Тези операции заобикалят публичните мемпулове, където обикновено работят ботове с предни позиции, като отиват директно при „block proposer„. Block proposer е валидатор, който е избран произволно да изгради блок за даден слот.
Частните транзакции, които често се използват за сложни действия като суапове, консумират повече газ поради естеството си. В доклада на Blocknative се подчерта, че няколко ключови създатели на блокове, сред които Titan, Beaver, Flashbots и Rsync, са отбелязали значително увеличение на обемите на частните си транзакции, особено след Dencun хард форка.
Нарастването на транзакциите в тъмни пулове породи опасения за централизация и волатилност. В доклада се отбелязва, че доминирането на частните транзакции може да доведе до непредсказуеми такси за газ и да намали прозрачността на разходите за транзакции, тъй като публичните мемпулове стават по-малко забележими. Липсата на видимост може да доведе до прекалено високи или ниски такси за транзакциите, което се отразява на надеждността на обработката на сделките.
JPMorgan направи крачка към интегрирането на публичния блокчейн, като за първи път осъществи транзакция с токенизирани ценни книжа на Министерството на финансите на САЩ извън своята частна инфраструктура.
Тайланд се готви да емитира дигитални инвестиционни токени на стойност $150 милиона, като чрез блокчейн технологията ще отвори достъп до държавни облигации за обикновените граждани.
DeFi Development Corp, публично търгувана компания, която преди това оперираше под името Janover, направи най-голямата си инвестиция в Solana до момента, като удвои стратегията си за управление на финансовите средства, фокусирана върху блокчейна.
Крипто фокусът се премести към Pi Network, тъй като нараства напрежението около очакваната днес актуализация на екосистемата.