С разрастването на крипто индустрията властите по света проучват начини за регулиране на този нов клас активи.
Сред тях е Конгресът на САЩ, който проведе изслушване по въпроса на 23 юни, по време на което основателят на Cardano (ADA) разгледа някои от опасенията на членовете.
По-конкретно, по време на изслушването, озаглавено „Бъдещето на регулирането на цифровите активи„, представителят Остин Скот поиска коментари относно определянето на това кой трябва да регулира съществуващите около 20,000 криптовалути.
На това Чарлз Хоскинсън отговори, като използва сравнение със Службата за вътрешни приходи на САЩ (IRS):
Една от силните страни на нашата индустрия е фактът, че регулирането може да стане алгоритмично. Така че не е нужно да мислите: „кой човек ще седне и ще погледне тази голяма купчина?“. Помислете за данъчната служба и данъчните декларации. Бихме могли да увеличим четири пъти размера на данъчната служба, но все още не бихме могли да проверим всеки един американец – това просто не е възможно.
Хоскинсън обясни, че в крипто сектора „самите транзакции могат да носят метаданни“ и идентичност.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Повечето индикатори сочат, че Биткойн е достигнал своето дъно
Според Хоскинсън системата за самосертифициране е потенциално решение:
Това е по-скоро разговор за това, което ви интересува. И това, което можем да направим като технолози, е да създадем система за самосертифициране и тогава това, което може да се случи, е, когато има аномалии или специални случаи, които биха били редки, тогава CFTC или друг регулаторен орган може да разгледа и да каже ‘нека да разследваме това’.
Запитан с какво тази самосертификация се различава от регулаторния орган, Хоскинсън отговори, че в крипто индустрията „те са взаимосвързани„, като се позова на съществуването на саморегулиращи се организации (СРО), пазарни стандарти и принципи, и че в много случаи финансовото регулиране се извършва предимно от СРО и частни организации.
Междувременно Cardano очаква дългоочаквания хардфорк Vasil, който трябва да се случи в края на юли. Хоскинсън заяви, че актуализацията е най-големият в мрежата и практически е готов за стартиране, като добави, че „залозите никога не са били по-високи в това отношение„, тъй като Cardano се фокусира върху извършването само на регулиран бизнес.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.