Председателят на CFTC (Комисията за търговия със стокови фючърси), Хийт Тарбърт, желае САЩ да поемат по-активна роля в криптовалутното и блокчейн пространство, въпреки че той признава, че на индустрията ѝ липсва яснота.
Тарбърт присъства на конференция този вторник, споделяйки своите виждания за състоянието на крипто / блокчейн индустрията в Съединените щати. Според него, САЩ трябва да заемат по-активна роля в сферата и дори да се превърнат в лидер, ако е възможно.
Регулаторният пейзаж на САЩ е разединен и несигурен, и председателят смята, че проблемът се крие във факта, че федералните и държавни агенции се борят за надзор на пазарите. Той смята, че околната среда трябва да стане по-приветлива към новите технологии и иновации.
Тарбърт разкри също, че желанието за създаване на стабилен регулаторен пейзаж се дължи на избора на служителите на CFTC да направят така, че „перспективна“ да бъде една от основните ценности на агенцията. За да постигне новите цели, той призна, че CFTC общува със американския SEC почти ежедневно.
Освен това, агенцията работи по различни въпроси, свързани с пространството на дигитални активи на международно ниво, със ‘Съвета за финансова стабилност’, но също и като член на ‘Съвета за надзор на стабилността’.
Председателят разкри новата гледна точка на CFTC върху цифровите активи и блокчейн пространството, заявявайки, че тази технология може да внесе „фундаментална трансформационна промяна“ в световната финансова система. Въпреки това, агенцията твърдо вярва, че Америка трябва да бъде лидер в пространството, което в момента не е така. Всъщност САЩ изостават, докато други държави като Япония, Южна Корея, Малта, Швейцария сериозно навлизат в пространството.
Тарбърт със сигурност вярва, че САЩ разполагат със средствата да станат лидер в този сектор и Конгресът може да отговори на някои от най-важните въпроси, свързани с растежа и развитието на дигиталните активи. Председателят призна, че има няколко предложени законопроекта, които биха осигурили необходимата яснота, но до този момент не се действа толкова в тази насока.
Той дори спомена „Закона за повторно упълномощаване“ на CFTC от 2019 г., заявявайки, че това е голяма стъпка, макар и много скромна, ясно показваща, че той не е съвсем доволен от нейните резултати. Въпреки това, Тарбърт все още вярва в смисъла на включването на дигитални активи като част от закона.
Що се отнася до SEC обаче, регулаторът разчита на теста на Хауи, за да определи дали даден актив е ценна книга или не. Този критерий позволи на SEC да преследва измамни ICO проекти от 2017 г., но смята, че Биткойн и Етериум са стоки.
Въпреки съгласието си с това твърдение, Тарбърт споменава, че оценката на CFTC се основава на различен подход.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.