През последното десетилетие количеството злато, държано в резерв от световните централни банки, постепенно се увеличава.
Според данни на Международния валутен фонд (МВФ) през този период златните резерви на централните банки са нараснали до почти 35,600 тона в началото на 2022 г.
Междувременно пазарният анализатор на Welt Холгер Шаепиц се включи в Twitter, за да сподели графика от своя Bloomberg терминал, която показва, че златните резерви непрекъснато се увеличават от финансовата криза през 2008 г. насам, като наближават нива на резервите, които банките са държали през 80-те и 90-те години.
Световният съвет по златото (WGC) наскоро проведе проучване сред централните банки и установи, че 74% от тях съобщават за по-големи наличности на злато в сравнение с 68% през предходната година.
За това ново натрупване на злато са допринесли различни фактори; в по-голямата си част това е страхът от инфлация, но също така и възможните рискове, свързани с войната в Украйна, и използването на златото като предпазна мярка за националната финансова система. WGC завърши бележката си по проучването, като заяви, че търсенето на злато може да остане стабилно до края на годината, най-вече заради свойствата му на безопасен актив.
“В условията на по-предизвикателна икономическа и геополитическа обстановка търсенето на злато от страна на централните банки вероятно ще остане стабилно, като качествата на златото като “сигурно убежище” и “предпазване от инфлация” ще послужат за засилване на убедеността на централните банки в златото.”
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум ще скочи с над 70% този месец, твърди крипто общността
Освен това Майк Макглоун, старши стратег в Bloomberg Intelligence, сравнява наблюдаваните напоследък високи цени на редица суровини.
И накрая, нововъзникващите икономики са силно зависими от щатския долар, което ги прави по-уязвими към валутни рискове.
От друга страна, златото може да бъде ефективен хедж, тъй като обикновено е отрицателно корелирано с щатската валута. Това се вижда от факта, че Тайланд и Индия са най-големите купувачи на злато през 2022 г., по данни на МВФ.
Тъй като експертите и централните банки очакват търсенето на златото да нарасне и тъй като повечето пазарни участници приветстват жълтия метал заради способностите му на запас на стойност, е трудно да се направи аргумент срещу него.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.