В понеделник златото достигна нов исторически връх, което се дължи на увеличените покупки от централните банки. Възходящата траектория на цените обаче може да срещне пречки поради колебаещите се очаквания относно намаляването на лихвените проценти.
Затваряйки на цена от $2,331,70 за тройунция, фючърсите за юни на Нюйоркската стокова борса отбелязаха рекордно високо затваряне, след като в рамките на деня достигнаха връх от $2,372,5, отразявайки 11-ото повишение за последните 13 търговски сесии. От началото на годината досега фючърсите са нараснали с над 13%.
Неочаквано силният доклад за работните места от петък накара инвеститорите да преоценят възможността за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв през тази година. Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase, дори предупреди за възможността лихвените проценти в САЩ да се повишат значително, като евентуално достигнат 8% или повече през следващите години.
В бележка на брокерската компания SP Angel се подчертава откъсването на златото от типичната му корелация с американските държавни ценни книжа, като се приписва неотдавнашното му покачване на покупките на централните банки. Китайската централна банка например последователно увеличава златните си резерви за 17-и пореден месец от март насам. Освен това няколко други държави увеличават златните си резерви, както съобщава Световният съвет по златото.
Привлекателността на златото обикновено се засилва в периоди на несигурност, като служи като сигурен актив срещу икономическа нестабилност, геополитически сътресения или инфлация, както е отбелязано от ING Economics. Очаква се тази тенденция да се запази през цялата година. Въпреки това ING предупреждава, че ако намаляването на лихвените проценти не се осъществи през следващите месеци, цените на златото може да претърпят спад.
Според ING очакванията за цените на златото остават променливи, тъй като те реагират на макроикономическите показатели, геополитическите събития и лихвената политика на Федералния резерв.
Други благородни метали също се възползват от ралито на златото. Фючърсите върху среброто се покачват с 1.1% до $27.712 за тройунция, отбелязвайки осма поредна търговска сесия на ръст. Това ценово равнище не е регистрирано от юни 2021 г. насам.
Фокусът на инвеститорите през седмицата е съсредоточен върху публикуването в сряда на данните за потребителската инфлация в САЩ през март и протокола от последното заседание на Федералния комитет по операциите на открития пазар. Тези данни са от решаващо значение за определяне на траекторията на намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и биха могли да повлияят на появата на нови дългосрочни тенденции.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.