Централната банка на Тунис (BCT) отрече докладите, в които се посочва, че те разработват дигитална валута на централната банка (CBDC).
Официално съобщение на BCT следва очевидно неверни съобщения, че Тунис е първата страна, която започна да мести националната си валута към блокчейн платформа и се готви да пусне своя „e-динар“.
В изявлението, BCT опроверга всички претенции относно разработването на решение за дигитални пари. Централната банка поясни, че сега проучва различни методи за дигитални алтернативи за разплащане, включително евентуална CBDC, но не са стигнали до там, че да приложат технологията. Банката допълнително заяви:
В момента, BCT се фокусира върху дигитализацията на финансите, в своето цифрово измерение, а не върху криптовалутата. Изучаваме възможностите и рисковете, присъщи на тези нови технологии, особено по отношение на киберсигурността и финансовата стабилност.
Относно предполагаемото партньорство с чуждестранна компания за предлагане на CBDC, BCT заяви, че няма такава връзка с нито една местна или чужда фирма.
Въпреки това, банката призна, че Forex Club of Tunisia – събитие, организирано от „независима асоциация, свързана с BCT“ – проведе разговори относно CBDC. На събитието, на участниците беше предложено да присъстват на демонстрация относно теоретичната приложимост на дигиталната валута, инициирана от частен стартъп.
Стартирането няма „никакви морални или договорни отношения с BCT“, подчерта банката. Институцията заключи, че доказателството за концепция на форума е извадено от контекста поради маркетингова операция, при която името на BCT е използвано неправилно.
В изявлението, BCT също уточни, че се подготвя за пускане на регулаторна среда за технологични иновации в банковия и финансовия сектор в началото на 2020 г.
Както по-рано бе съобщено, един от първите доклади за предполагаемия е-динар на BCT е предаден от руската информационна агенция Tass на 7-ми ноември. В доклада се казва, че тунизийският динар ще бъде дигитализиран и издаден на блокчейна Universa, платформа създадена от руски ICO стартъп.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.