Съобщава се, че централната банка на Русия е започнала да тества стабилни монети, фиксирани към реални активи в регулаторен 'пясъчник'.
Елвира Набиулина, ръководител на централната банка на Русия, заяви, че банката не предполага, че тези стабилни монети ще функционират като средство за разплащане или ще се превърнат в заместител на парите, съобщи руската информационна служба Интерфакс на 25-ти декември.
Набиулина отбеляза, че Банката на Русия проучва потенциалната употреба на стабилни монети – криптовалути, които са привързани към друг актив, за да се предотврати нестабилността, свързана с крипто пазарите. Тя каза:
Тестваме стабилни монети в нашия регулаторен „пясъчник“. Виждаме компании, които желаят да издават монети, фиксирани към определени реални активи. В нашият регулаторен пясъчник ние научаваме потенциалните употреби на стабилни монети, но не предполагаме, че те ще функционират като средство за разплащане и ще станат заместител на парите.
Според доклада, руската централна банка също продължава да проучва възможността за издаване на собствена цифрова валута на централната банка (CBDC), дигитална рубла, заяви Набиулина. Длъжностното лице подчерта, че банката първо иска да разбере потенциалните ползи от CBDC въз основа на опита на други юрисдикции по света.
Набиулина обаче предупреди, че издаването на дигитална рубла може да доведе до някои „сериозни последици“, включително промени в структурата на финансовия пазар, като изтичане на депозити.
Освен това, ръководителят на централната банка на Русия отбеляза, че популярността на криптовалутите в Русия е спаднала през последните две години. Въпреки това, има хора, които все още вярват във възможността за частни пари без участието на правителството. По отношение на този въпрос, длъжностното лице заяви:
Ние сме против частните пари. Ако някои дигитални валути бяха проектирани да заместят частните пари, ние не бихме могли да го подкрепим.
Последните новини са в съответствие с по-ранните публични съобщения от Банката на Русия. Като такава Набиулина сподели, че банката проучва възможността за стартиране на CBDC през юни 2019 г. Въпреки това, властта не е очаквала да внедри подобни инициативи в близко бъдеще, както беше докладвано по това време.
Докато Русия планира да последва други държави при тестване на своите CBDC, Франция наскоро разкри намерението си да стане първата глобална юрисдикция, която да пилотира свой собствен проект за дигитално евро. На 4-ти декември, управителят на Банката на Франция, Франсоа Вилрой де Галхау обяви, че банката ще започне тестване на дигиталното евро до края на първото тримесечие на 2020 г.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.