Мароко се присъединява към списъка с държави, които се стремят официално да контролират крипто сектора, като според съобщенията работи по окончателна регулаторна рамка за управление на пазара.
Централната банка на страната, Bank Al-Maghrib (BAM), разработва перспектива за крипторегулация в консултация с глобална финансова институция.
Според управителят на BAM, Абделатиф Джуахри, институцията се е ангажирала с Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка по конкретни критерии.
По-специално, МВФ заема централно място в призивите към държавите да регулират криптосектора, като същевременно отправя предупреждения за опасностите от легализирането на активи като Биткойн (BTC). Например, институцията призова Салвадор да се откаже от Биткойн като законно платежно средство, заявявайки, че този ход застрашава икономиката на страната.
Първоначалните намеци сочат, че регламентът вероятно няма да забрани криптовалутите, а ще се стреми да насърчава иновациите в сектора, като същевременно защитава потребителите. Някои от болезнените точки, които Мароко се стреми да адресира, ще бъдат прането на пари и борбата с финансирането на тероризма.
По-рано управителят на BAM отбеляза, че приемането на криптовалутите в страната е въпрос на „кога“, а не на „дали“.
„Понастоящем не можем да приемем криптовалути предвид липсата на регулаторна и законодателна рамка както на национално, така и на международно равнище. Г-20 и много държави подчертават значението на наличието на регулаторна рамка за криптовалутите, както и на регулаторна рамка за CBDC (дигитални валути на централните банки)“, каза Джуахри.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) ще падне до $1,100 – според Робърт Кийосаки
В неотдавнашно съобщение за пресата BAM призна, че секторът на криптовалутите в страната става все по-популярен. Въпреки това банката твърди, че потребителите трябва да бъдат предпазливи по отношение на рисковете, свързани със сектора.
Интересно е, че страната забрани търговията с Биткойн през 2017 г., но популярността на актива нарасна с общото увеличение на стойността през последните години. Популярността означава, че правителството вече не може да пренебрегва тази технология.
Съобщава се, че към 2021 г. страната е на четвърто място след Нигерия, Южна Африка и Кения по обем на търговията с криптовалути в Африка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.