Централната банка на Бразилия - или Banco Central do Brazil - полага основите за дигитална валута на централната банка (CBDC) с официално изявление, което разкрива, че вече е сформирала специална група за изучаване на крипто индустрията.
Според централната банка, екипът се състои от 12 членове в междуправителствена група, която ще оцени как CBDC би могла да се съчетае с националната екосистема за плащания и какво може да бъде нейното въздействие върху икономиката и обществото.
Предишните доклади уточняват, че Бразилия харчи около 90 милиарда реала (16 милиарда долара) годишно, за да гарантира функционално предлагане на хартиени пари в обращение, което представлява между 1% и 2% от БВП.
Централната банка казва, че новата група ще проучи колко пари ще бъдат спестени чрез издаване на CBDC и дали това ще бъде от полза като цяло за националната икономика.
Рафаел Сарес де Алмейда, служител от отдела за информационни технологии на бразилската централна банка, казва в изявлението:
Темата за дигиталните валути, адресирана от централните банки, е в изследователската програма на много централни банки от известно време. Въпреки това, тази година имаше по-голям акцент върху по-практичния подход.
Той добави, че Китай вече е влязъл в последната фаза на тестване на своята дигитална валута и много други парични власти обявиха нови проекти.
През май, Ripple (XRP) проведе среща с централната банка на Бразилия при закрити врата, за да обсъди „институционални въпроси“. Според банката, нейният президент Роберто Кампос Нето е провел видеоконференция с изпълнителния директор на Ripple – Брад Гарлингхаус и трима други представители на фирмата, но не са предоставени подробности кои конкретни теми са обсъждани.
SG-FORGE на Societe Generale предприе важна стъпка, като пусна в обращение своята обезпечена с евро стабилна монета EUR CoinVertible (EURCV) в блокчейна на Stellar.
Ripple си партнира с бразилската Braza Group, за да въведе нова стабилна монетна – BBRL – в XRP Ledger.
Европейската централна банка (ЕЦБ) представи стратегия за модернизиране на финансовите транзакции чрез създаване на възможност за разплащания в пари на централната банка.
Макар от Бинанс още да се чудят дали да вкарат Pi Coin на своята платформа, крипто инвеститорите вече могат да търгуват при „конкуренцията“. Pi Network Open Mainnet стартира днес. в 05:30 ч. българско време, а криптовалутната общност най-после получи достъп до Pi Coin (PI) на крипто борсата OKX. Въпреки че в първите часове след пускането […]