Централната банка на Аржентина (BCRA) обяви вчера, че финансовите институции не могат да позволят на своите клиенти да извършват операции с помощта на дигитални активи.
Това се случи само дни след като две банки заявиха, че са отворили търговията с крипто за своите клиенти.
На 2-ри май голямата частна банка Banco Galicia и изцяло дигиталната Brubank обявиха, че ще предложат крипто търговия на клиенти чрез инвестиционните портали на техните уебсайтове. Но сега централната банка заяви, че финансовите субекти в страната не могат да разрешат този вид услуга, тъй като крипто активите не са регулирани.
Централната банка на Аржентина определя цифровите активи като “цифрово представяне на стойност или права, които се прехвърлят и съхраняват по електронен път с помощта на технологията за разпределена книга (DLT) или друга подобна технология”.
“Разпоредената от Съвета на директорите на BCRA мярка цели смекчаване на рисковете, свързани с операциите с тези активи, които биха могли да бъдат генерирани за потребителите на финансови услуги, както и за финансовата система като цяло”, се казва в изявлението на централната банка.
Някои аржентинци са възприели крипто като начин за по-лесно спестяване на пари, докато се справят с високата инфлация в страната, както и с валутния контрол, възстановен от настоящия президент Алберто Фернандес през 2019 г.
Но през март правителството на Аржентина сигнализира, че ще обезкуражава използването на криптовалути като част от сделка за почти $45 милиарда за преструктуриране на дълга с Международния валутен фонд (МВФ).
В меморандум от 3-ти март правителството заяви, че ще предприеме стъпки за “обезкуражаване на използването на криптовалути с оглед предотвратяване на изпирането на пари, неформалността и непосредничеството”, в допълнение към други мерки, насочени към укрепване на финансовата устойчивост на страната.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.