Министърът на финансите на САЩ, Джанет Йелън заяви, че неотдавнашните пазарни цени на руския петрол сочат, че ограниченията на цените, въведени от Групата на седемте, вече не действат според очакванията - това е първото й публично признание за предизвикателствата пред програмата.
„Това наистина говори за известно намаляване на ефективността на ценовия таван„, заяви Йелън пред репортери по време на посещение в Савана, Джорджия, когато бе попитана за съобщенията, че цените на руския суров петрол вече са по-близо до $100 за барел, отколкото до $60-те, определени в тавана.
Ограничението е една от мащабните финансови санкции, наложени заради нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Въпреки безпрецедентните санкции и други ограничения Кремъл успява да поддържа икономиката и военната си машина в пълен ход.
САЩ и техните съюзници наложиха ценовия таван в края на 2022 г., като целта им беше да лишат Москва от част от приходите от продажбата на горива, за да подкопаят военните ѝ усилия, като същевременно поддържат високи обеми на износа, за да предотвратят скока на световните цени на петрола.
Механизмът забранява използването на западни транспортни, застрахователни и други услуги за петрола, продаван над ценовия таван.
Първоначално Русия се затрудняваше да намери заместители на тези доставчици, много от които са базирани в Лондон, и отбеляза спад на приходите от петрол. Но през последните месеци Москва разработи свои собствени алтернативи.
„Русия похарчи много пари, време и усилия, за да осигури услуги за износа на своя петрол„, каза Йелън. „Те добавиха към своя сенчест флот, осигуриха повече застраховки и този вид търговия не е забранен от ценовия таван.“
Тя обеща да продължи да полага усилия, за да спре заобикалянето на ограниченията, но не спомена конкретни нови мерки. „Ние сме повече от готови да предприемем действия„, каза тя.
Йелън каза още, че е трудно да се каже точно каква е нетната печалба на Русия от доставката на нейния петрол, тъй като страната вече плаща и за много от услугите, които вървят заедно с него. Но тя заяви, че коалицията на Г-7 е готова да „обмисли с течение на времето дали има начини, които биха могли да направят тази политика по-ефективна„.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
САЩисия, САЩисия…