Цените на петрола се повишиха в четвъртък, подкрепени от намаляването на запасите от суров петрол в САЩ, както и от увеличаването на дейността на рафинериите и годишния ръст на китайския внос за април.
Тези фактори засилиха очакванията за търсенето в двете най-големи държави-потребителки на суров петрол в света.
На световния пазар фючърсите на петрола сорт Brent за юли поскъпнаха с 58 цента, или 0.69%, достигайки $84.16 за барел към момента на писане на статията. Аналогично, американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) за юни поскъпна с 62 цента, или 0.78%, достигайки $79.61 за барел.
По данни на Администрацията за енергийна информация в САЩ, водещ потребител на петрол в световен мащаб, запасите от суров петрол са намалели с 1.4 милиона барела през миналата седмица, установявайки се на ниво от 459.5 милиона барела. Този спад надхвърли очакванията на анализаторите за намаление с 1.1 милиона барела, което се дължеше на увеличаването на дейността на рафинериите през периода с 307,000 барела на ден.
Въпреки това запасите от бензин нараснаха с над 900,000 барела до 228 милиона барела, а запасите от дестилати, включително дизелово гориво и мазут, се увеличиха с 600,000 барела до 116.4 милиона барела. Анализаторите от ANZ Research отбелязаха:
„Пазарът не обърна внимание на натрупванията на бензин и дестилатни горива, тъй като рафинериите се подготвят за предстоящия шофьорски сезон.“
По данни на китайските митници в Китай, най-големият вносител на петрол в световен мащаб, през април доставките на суров петрол възлизат на 44.72 милиона метрични тона, което се равнява на приблизително 10.88 млн. барела на ден. Това бележи увеличение с 5.45% в сравнение с относително ниските 10.4 милиона барела на ден, внесени през април 2023 г.
Въпреки това надеждите за прекратяване на огъня в конфликта между Израел и Хамас в Газа смекчиха възходящата траектория на цените на петрола. По-рано през седмицата САЩ изразиха оптимизъм, като заявиха, че преговорите, целящи преодоляване на различията между Израел и Хамас, са в ход.
Пазарният стратег Йеап Джун Ронг от IG коментира:
Въпреки че може да има временно облекчение за цените на петрола, връщането към априлския връх над $90 за барел може да се окаже предизвикателство, особено като се има предвид, че тогава геополитическото напрежение беше в разгара си.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.