Суровият петрол WTI поскъпна с повече от 2% във вторник сутринта, възстановявайки се от загубите в понеделник. Въпреки това на петролния пазар се наблюдава нарастващ песимизъм, който представлява значителен риск.
Суровият петрол WTI поскъпна с повече от 2% във вторник сутринта, възстановявайки се от загубите в понеделник. Въпреки това на петролния пазар се наблюдава нарастващ песимизъм, който представлява значителен риск.
Хедж фондовете и други мениджъри на парични средства демонстрират все по-мечтателна перспектива, като през седмицата преди 2 януари са добавени общо 61,000 шорт позиции в суров петрол тип Брент и WTI.
Това нарастване на шорт позициите е най-значителното седмично увеличение от март насам и второто по големина от средата на 2017 г. насам, въпреки продължаващите проблеми като проблемите с корабоплаването в Червено море и прекъсването на доставките от Либия.
Макар че вниманието беше насочено към намаляването на цените от страна на Саудитска Арабия, очакваното ребалансиране на стоковите индекси от страна на Goldman Sachs и Bloomberg през 2024 г. може да има още по-съществено въздействие.
Целевият индекс BCOM за WTI спадна от 7.77% на 7.36%, което накара Citigroup да изчисли, че излизането на фондовете от притежанията на WTI може да достигне около 2 млрд. долара, което се равнява на 27,000 лонг позиции.
Комбинацията от значителните разпродажби на хедж фондовете и намаляването от Саудитска Арабия на цените по февруарската формула за всички региони доведоха до значителен спад на цените на петрола, което доведе до спад на WTI под $70 за барел по време на търговията в рамките на деня.
Оттогава както при сорта Брент, така и при WTI се наблюдава известно възстановяване, което отчасти се дължи на обявяването на форсмажорни обстоятелства от страна на Либия по отношение на операциите в Шарара и стабилизирането на щатския долар. Въпреки това отслабването на пазарните нагласи може да предизвика нова низходяща тенденция през тази седмица.
Намаляването на цените от страна на Саудитска Арабия предизвиква опасения за търсенето: Саудитска Арамоко понижи цените си за товарене през февруари за азиатски клиенти с $2 на барел, като намали цената на Arab Light до най-ниското си ниво от ноември 2021 г. – $1.50 на барел над Оман/Дубай. Този ход породи опасения за отслабено търсене в Азия.
Нигерийската рафинерия Dangote се подготвя за тестови пускания: Рафинерията Dangote в Нигерия с капацитет 650,000 барела на ден е готова да започне тестови пускове тази седмица, след като получи шест товара суров петрол от офшорните находища на страната, като целта е да се постигне пълен капацитет на рафиниране до края на годината.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.