Цените на петрола се повишиха в петък, подкрепени от обещаващи признаци на търсене от страна на Китай, най-големия вносител на петрол в света.
Този положителен импулс се прояви на фона на ескалиращото напрежение в Близкия изток, като перспективата за прекратяване на огъня между Израел и Хамас изглеждаше все по-далечна.
В подкрепа на повишаването на цените на петрола бе комбинация от фактори, включително спад на пазара на труда в САЩ и по-слаб долар. Освен това неотдавнашните данни, сочещи намаляване на общите запаси от петрол в САЩ, допринесоха за възходящото движение на цените.
Фючърсите на петрола сорт „Brent“ с доставка през юли се повишиха с 0.68% до $84.45 за барел, докато фючърсите на петрола сорт „West Texas Intermediate“ (WTI) се покачиха с 0.62% до $79.98 за барел към момента на писане на статията.
Петролният пазар получи тласък и от допълнителни положителни сигнали за търсенето. Запасите от суров петрол в САЩ намаляха през предходната седмица, което съответства на очакванията за повишено търсене на рафинирани продукти и горива, особено при очакваното нарастване на пътуванията през летния сезон. По подобен начин вносът на петрол в Китай, макар и по-нисък в сравнение с предходния месец, остана на нива, близки до наблюдаваните през миналата година.
Въпреки оптимистичните прогнози за търсенето данните от миналата седмица сочат спад в търсенето на бензин и дизелово гориво в САЩ до най-ниските му нива от началото на Ковид пандемията през 2020 г.
Независимо от това отслабващият долар продължи да подкрепя цените на суровия петрол на фона на продължаващите опасения за състоянието на американския пазар на труда. Тези опасения допълнително подхраниха очакванията, че Федералният резерв ще започне намаляване на лихвените проценти до септември.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.