Цените на петрола на световните пазари са се понижили, съобщава Azernews. Цената на суровия петрол тип "Brent" на лондонската борса ICE (InterContinental Exchange Futures) е спаднала с $0.48, достигайки $83.23 за барел.
Аналогично, цената на „West Texas Intermediate“ (WTI) на NYMEX е поевтинял с $0.58, като сега се търгува за $79.22 за барел.
През последните търговски сесии световните цени на петрола отбелязаха забележимо повишение, което подчерта значителната промяна в динамиката на енергийния пазар в световен мащаб.
Това повишение на цените на петрола се случва в условията на повишена пазарна волатилност, обусловена от различни фактори, включително геополитическо напрежение, динамика на търсенето и предлагането и макроикономически показатели. Смущенията в ключови нефтодобивни региони и съкращенията на производството от страна на основните държави-производителки на петрол оказаха допълнителен натиск за повишаване на цените, подчертавайки крехкото равновесие на световните пазари на петрол.
Освен това с възстановяването на икономиките от последиците от Ковид пандемията се наблюдава ново повишаване на енергийното потребление, което засилва оптимизма на петролните пазари. Постепенното стабилизиране на икономиките, съчетано с повишена промишлена активност и мобилност, засилва доверието в устойчивото възстановяване на търсенето на петрол, като по този начин повишава цените.
Инвеститорите се насочват към суровини като петрола и като към средство за предпазване от нарастващата глобална инфлация. Този подновен интерес към суровините като средство за предпазване от инфлация допълнително стимулира търсенето на петролни фючърси, допринасяйки за неотдавнашното покачване на цените на петрола.
Въпреки сегашните положителни настроения анализаторите предупреждават да не се отпускаме, като акцентират върху присъщата на петролните пазари променливост и непредсказуемост. Продължаващата несигурност, свързана с геополитическото напрежение и динамиката на предлагането, представлява сериозно предизвикателство за стабилността на цените на петрола, което налага предпазлив и бдителен подход от страна на пазарните участници.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.
Тайланд се готви да интегрира дигиталните активи в туристическата и финансовата си инфраструктура, като започне с пилотна програма, която ще позволи на посетителите да плащат с криптовалути чрез платформи, свързани с карти.
Пробивът на квантовото подразделение на Google променя представата за бъдещето на киберсигурността и може да направи криптографските основи на Биткойн по-уязвими, отколкото се смяташе досега.