Цените на петрола останаха стабилни в петък, но бяха на път да претърпят седмична загуба поради продължаващите опасения, че постоянната инфлация може да доведе до продължително повишаване на лихвените проценти, което ще намали търсенето на горива.
Фючърсите на суровия петрол тип „Брент“ се понижиха до $81.11 за барел за кратко, а фючърсите на американския суров петрол тип „West Texas Intermediate“ (WTI)“ – до $76.66 за барел. Тези нива са близки до тримесечните дъна, като в четвъртък Brent затвори на най-слабото си ниво от 7 февруари насам, а WTI – на най-ниското от 23 февруари.
И двата бенчмарка се насочиха към седмичен спад, но успяха да се възстановят.
Анализаторът на Phillip Nova, Приянка Сачдева отбеляза: „Контекстът на потенциално по-високите за по-дълго време лихви натежа значително върху цените на петрола през тази седмица„. Публикуваният в сряда протокол от последното заседание на Фед разкри, че политиците не са сигурни дали настоящите лихвени проценти са достатъчни за ограничаване на упоритата инфлация.
Някои официални лица изразиха готовност да повишат отново разходите по заемите, ако инфлацията рязко нарасне. Оттогава обаче председателят на Фед Джером Пауъл и други политици изразиха мнение, че по-нататъшни увеличения на лихвите изглеждат малко вероятни.
Анализаторите на Bank of America коментираха:
„Изненадите от инфлацията през тази година, съчетани със стабилната активност, вероятно засега не позволяват намаляване на лихвените проценти. Също така изглежда, че има силен консенсус, че политиката е в рестриктивна територия, така че вероятно не са необходими и повишения.“
По-високите лихвени проценти увеличават разходите по заемите, което може да забави икономическата активност и да намали търсенето на петрол. Анализаторът на PVM Тамаш Варга заяви:
„Макроикономическите процеси не успяват да осигурят значима подкрепа за петрола. Справедливо е да се предположи, че намаляването на лихвените проценти се отдалечава.“
Сега инвеститорите очакват онлайн срещата на 2 юни на групата производители OPEC+, която включва Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, за да обсъдят дали да удължат доброволното намаляване на добива на петрол с $2.2 милиона барела дневно.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.
Тайланд се готви да интегрира дигиталните активи в туристическата и финансовата си инфраструктура, като започне с пилотна програма, която ще позволи на посетителите да плащат с криптовалути чрез платформи, свързани с карти.
Пробивът на квантовото подразделение на Google променя представата за бъдещето на киберсигурността и може да направи криптографските основи на Биткойн по-уязвими, отколкото се смяташе досега.