Златото претърпя прекъсване в поредицата си от девет последователни дни на достигане на нови рекордни върхове след публикуването на данни за инфлацията в САЩ за февруари, които надминаха очакванията за втори пореден месец.
Това развитие затвърди предпазливата позиция на Федералния резерв относно намаляването на лихвените проценти.
Пазарната динамика забеляза колебания в спот цената на златото, докато търговците анализираха данните, което в крайна сметка доведе до спад от 1%, като цените се установиха на $2,161.14 за унция, след като достигнаха безпрецедентен връх от $2,195.15 в петък.
Барт Мелек, глобален стратегически ръководител на TD Securities, отбеляза: „Индексът на потребителските цени през февруари надхвърли очакванията, което предполага, че Фед може да не е склонен да намали лихвите в този момент.“
Промяната на Фед към по-стабилна парична политика се очаква да подобри привлекателността на златото в сравнение с лихвоносните активи като облигации. Политиците посочиха необходимостта от допълнителни доказателства за приближаване на инфлацията до целевите 2%, преди да обмислят намаляване на разходите по заеми.
Пазарните настроения, отразени в суап пазарите, сега показват 63% вероятност за намаление на лихвения процент през юни, малко повече от 61.8% преди публикуването на данните за CPI през февруари.
Въпреки че златото поскъпна значително този месец, поставяйки последователни рекордни върхове, бързината и мащабът на изкачването му изненадаха много пазарни наблюдатели, като им липсва ясна обосновка за внезапния подем.
Въпреки това златото намери подкрепа от дългогодишни фактори, включително значителни покупки от централните банки на нововъзникващите пазари, особено Китай. Освен това, повишеното геополитическо напрежение, обхващащо Близкия изток до конфликта на Русия в Украйна, подчерта статута на златото като актив-убежище.
След данните за CPI, медта и повечето други неблагородни метали също претърпяха спадове. Медта, например, отчете спад от 0.3%, търгувайки се на $8,628 за тон на Лондонската метална борса към момента на писане на статията.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.