Начало » Цената на петрола се повиши след прогнозите на ОПЕК

Цената на петрола се повиши след прогнозите на ОПЕК

11.08.2023 14:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Цената на петрола се повиши след прогнозите на ОПЕК

Цените на петрола отбелязаха слабо повишение в петък, подкрепени от положителната прогноза на групата производители ОПЕК за голямото търсене на петрол, прогнозирано за 2024 г.

Тези настроения бяха допълнително подкрепени от възходящата корекция на очакванията за глобалния икономически растеж.

Суровият петрол тип Брент успя да поскъпне с незначителните 7 цента, установявайки се на $86.47 за барел около 03:17 ч. българско време, докато фючърсите на американския суров петрол тип „West Texas Intermediate“ отбелязаха ръст от 12 цента, достигайки $82.94 за барел.

Двете референтни цени на суровия петрол са в последователна възходяща траектория от юни насам, като в четвъртък петролът West Texas Intermediate достигна своя връх за годината, а Брент – най-високата си ценова точка от януари насам.

Този ценови скок бе повлиян от удължаването на срока на съкращаване на добива от страна на големи държави-производителки на петрол като Саудитска Арабия и Русия. Освен това опасенията за потенциални прекъсвания на доставките, произтичащи от геополитическото напрежение в Черноморския регион, особено във връзка с доставките на руски петрол, допринесоха за бичите нагласи на пазара.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) посочи, че за 2024 г. очаква ръст на световното търсене на петрол от 2.25 милиона барела дневно, което е лек спад спрямо прогнозирания за 2023 г. ръст от 2.44 милиона барела дневно. Тези прогнози остават непроменени спрямо оценките от предходния месец.

Оценката на ОПЕК подчертава очакванията за стабилно потребление на петрол през 2024 г., дължащо се на устойчив икономически растеж, особено в Китай.

Допълнително засилване на доверието на пазара предизвикаха публикуваните в четвъртък данни за потреблението в САЩ през юли, които породиха спекулации, че Федералният резерв може би се приближава към края на агресивния си цикъл на повишаване на лихвените проценти.

Все пак съществуват някои фактори, които смекчават тези положителни влияния върху цените. Неотдавнашни данни разкриха, че в потребителския сектор на Китай се наблюдава дефлация, а цените на фабричните суровини продължиха да намаляват през юли, което породи опасения за потенциалните последици за търсенето на горива във втората по големина икономика в света.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Емитентите на стабилни монети в САЩ ще бъдат основни купувачи на американски облигации, твърди сенатор

Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.

22.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ОАЕ одобри Bitcoin Suisse за крипто операции в страната

Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.

22.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Crypto.com получи одобрение от ЕС за предлагане на регулирани крипто деривати

Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.

22.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Бразилия отхвърля за момента дедоларизацията – какви са причините?

Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.

22.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.