С наближаването на Коледа надеждите за празнично рали при Биткойн и останалите криптовалути бързо избледняват. Но какво точно представлява това явление и колко често се е случвало коледното чудо в миналото?
Ралито на Дядо Коледа се определя като „календарен ефект“, който се проявява точно около празниците. Според Investopedia има известно леко несъгласие относно точното време на въпросния подем. Едното твърдение е, че това се случва в навечерието на Коледа, когато притежателите на акции получават ранен подарък. Другото е, че то е в следколедната седмица до 2 януари.
Идеята, която стои зад ралито, е една и съща: инвеститорите са внезапно изпаднали в еуфория поради радостта от празничния сезон, обмислят пренареждане на активите в края на годината, свързано с данъците, и често разполагат с пресни коледни бонуси за харчене. Празничните пазарни условия с нисък обем и ликвидност позволяват на цените да се движат по-бързо.
Investopedia заключава още, че идеята за ралито на Дядо Коледа не е много валидна, когато се анализира възвръщаемостта на S&P 500 през този период. Но какво да кажем за Биткойн и криптовалутите, където инвеститорите на дребно доминират на пазара и търгуват 24/7 – дори на Коледа?
Горната графика изобразява крипто версията на ралито на Дядо Коледа, като се вземат предвид както седмиците преди, така и след ежегодния празник.
Само при цена от едва няколко цента, пробивът на коледното рали се запази, докато Биткойн не достигна $40 за първи път. През 2011 г. декемврийското ценово действие беше повече червено, отколкото зелено.
Следващото рали на Дядо Коледа продължи да доставя подаръци за притежателите на криптовалути почти цяла година, докато не удари декември 2013 г. Последва един от най-лошите низходящи трендове, продължил чак до декември 2014 г. Биткойн достигна окончателното си дъно на мечия пазар тогава само няколко дни преди Коледа.
Следващите две Коледи през 2015 г. и 2016 г. бяха весели и светли за Биткойн биковете. Но през декември 2017 г. около Коледа цената достигна връх, като последва още един мечи пазар.
През 2018 г. декември (в синьо) беше най-неутралното от всички празнични ценови движения. Въпреки че преди това Биткойн се понижи, активът вече беше достигнал дъното и през следващите месеци започна нов възход. Трудно е да наречем това ценово движение бичо или мечо.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн дава сигнал, че може да предстои възход – ето кога
Както инвесторите се радваха на сериозен подем на цените по време на бичия пазар през 2015 г. и 2016 г., същото се наблюдаваше и през декември 2019 г. и декември 2020 г. Всъщност декември 2020 г. даде на BTC нов исторически връх – първият от декември 2017 г. насам. През 2021 г. бяха постигнати още исторически върхове, но до декември отново се стигна до брутален низходящ тренд за криптовалутата.
Ето че една година по-късно и графиката по-горе ни дава някои улики за това какво може да се случи по-нататък. По време на двата най-големи мечи пазара Биткойн пострада значително два поредни пъти през декември. Макар че втория път беше определен като неутрален, той също така не беше бичи в никакъв случай.
Като се има предвид този модел, този декември има цикличен ритъм, който може да предполага продължение на мечия пазар. Въпреки това, надеждите на инвеститорите остават.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.
Последният рекорд на Биткойн отново разпали дискусиите на крипто пазарите – не само за BTC, но и за това, което предстои.
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
Биткойн за кратко достигна $111,000, отбелязвайки нов исторически връх, преди да се върне обратно до около $108,000.