Срещу изпадналата в затруднение платформа за криптокредитиране Celsius е подаден иск от бивш ръководител, който обвинява компанията в управление на Понци схема, довела до замразяване на средствата на клиентите.
Бившият инвестиционен мениджър на Celsius Джейсън Стоун чрез фирмата си, идентифицирана като KeyFi, в иск, подаден до съд в Ню Йорк на 7 юли, твърди, че компанията е участвала в манипулиране на криптопазара, без да прилага основни счетоводни мерки за защита на депозитите на клиентите.
Според иска компанията, която наскоро замрази тегленията на клиентите си, е имала за цел да се облагодетелства, като манипулира цената на родната си криптовалута CEL. Например, Celsius е обвинена, че е използвала депозитите на клиент в Биткойн (BTC), за да надуе цената на CEL.
„Ние открихме, че Celsius ни е излъгала. Те не бяха хеджирали нашите дейности, нито пък бяха хеджирали колебанията в цените на криптоактивите. Целият портфейл на компанията имаше гола експозиция към пазара„, заяви Стоун в съдебния иск.
Освен това в иска се твърди, че Celsius не е разполагала с достатъчно активи за покриване на тегленията и има 20 дни да отговори на обвиненията.
Стоун също така твърди, че отношенията му с кредитора са се влошили, след като е открил, че Celsius не разполага с основни механизми за контрол на сигурността, за да защити милиардите долари на клиентите.
Освен това в иска се посочва, че преди да наеме Стоун, Celsius не е имал организирана инвестиционна стратегия. Вместо това компанията „отчаяно е търсила потенциална инвестиция, която би могла да им донесе повече, отколкото дължат на своите вложители„.
Интересно е, че преди съдебния иск стана ясно, че Celsius, рекламирана като по-малко рискова платформа от банка и с по-добра възвръщаемост, всъщност се е характеризирала с по-голям риск от традиционна банка.
Забележително е, че съдебният иск увеличава проблемите на Celsius, след като компанията обяви замразяване на тегленията, позовавайки се на проблеми с ликвидността, породени от продължаващия мечи пазар на криптовалутите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Вторият най-голям длъжник на Voyager е готов да изплати дълга си
След директивата за изтегляне на средства Celsius беше принудена да преструктурира дейността си, като обяви съкращения в опит да създаде ликвидност. Притесненията относно бизнес модела на Celsius продължиха да се трупат, въпреки че компанията увери потребителите, че работи по решение.
В изявление компанията отбеляза, че работи за стабилизиране на ликвидността си, като разглежда варианти като стратегически сделки и преструктуриране на задълженията си.
На 7 юли бе съобщено, че компанията изплати изцяло заема си към MakerDAO, въпреки че средствата на потребителите остават блокирани.
Сериозен пробив разтърси борсата за криптовалути Bybit в петък, когато Lazarus, известната севернокорейска хакерска група, открадна над $1.4 милиарда в Етериум токени и производни.
Bybit предприема агресивен подход към възстановяването на средствата, след като пострада от най-големия хак на крипто борса в историята на криптовалутите.
Според блокчейн следователя ZachXBT севернокорейската Lazarus Group е идентифицирана като организатор на масивен обир на Етериум за $1.4 милиарда, насочен към борсата за криптовалути Bybit.
Съобщава се, че Bybit, една от водещите крипто борси, е претърпяла сериозен пробив в сигурността, като от платформата са били източени дигитални активи на стойност над $1.4 милиарда.