Поредицата от значителни сливания и придобивания в енергийния сектор през тази година съвпадна с нарастването на производството на петрол в САЩ.
Тези събития заедно показват устойчивостта на отрасъла срещу опасенията за достигане на пика на търсенето на петрол, което е сигнал за очаквания за стабилен пазар в обозримо бъдеще.
В доклада на консултантската компания Wood Mackenzie, публикуван на 12 декември, се подчертава, че сделките, включващи компании, работещи в Пермския басейн, са надхвърлили границата от $100 милиарда. Този басейн обхваща значителна част от Западен Тексас и Ню Мексико.
Предложеното от Exxon Mobil придобиване на Pioneer Natural Resources на стойност $59.5 милиарда, поглъщането на Hess от Chevron на стойност $53 милиарда и придобиването на Earthstone Energy от Permian Resources на стойност $4.5 милиарда, изцяло на акции, са сред забележителните сделки, довели до този рекорд.
Експертите от сектора подчертават, че тази консолидация отразява по-премерен подход при посрещането на нарастващото търсене на петрол, което се очаква през следващото десетилетие. Анализатори като Мат Смит от Kpler и Джеси Джоунс от Energy Aspects смятат, че тази тенденция рязко контрастира с историческия цикъл на бум и спад и проучвателните сондажни практики от миналото.
Джоунс подчерта, че макар производството на петрол от частни производители да е нараснало значително през последните три години, надхвърляйки ръста на публичните компании, общото производство на петрол в САЩ е надхвърлило предишните оценки. Прогнозите сочат по-нататъшно увеличение на производството в САЩ през 2024 г. след тазгодишната средна стойност от 13 милиона барела на ден и рекордния връх от 13.2 милиона барела на ден през септември.
Въпреки прогнозите за забавяне на растежа в САЩ поради консолидацията на добива, експерти като Джоунс очакват по-здравословни финансови резултати с течение на времето, като отдават това на по-голяма част от операторите, които възприемат капиталова дисциплина.
Въпреки че Международната агенция по енергетика (МАЕ) сигнализира за спад в световното търсене на суров петрол, значителните инвестиции на петролната и газовата индустрия показват друго. Специалисти като Джим Мичъл от Refinitiv твърдят, че тези сливания показват силна вяра в продължителното значение на петрола като основен енергиен източник. Мичъл вижда, че тези сливания дават възможност на по-големите корпорации да се конкурират в световен мащаб, като същевременно осигуряват финансова стабилност на средните и по-малките компании, които се борят с финансирането.
Анализаторите смятат, че макар темпът на сливанията и придобиванията да се забави през следващата година, пазарът на петрол вероятно ще запази своята сила. Те предполагат, че големите играчи, които придобиват по-малки компании, гледат на това като на ефикасно средство за увеличаване на производствения капацитет и за осигуряване на установени активи и площи.
Въпреки неотдавнашните колебания в цените на суровия петрол, Мичъл вярва, че продължителният период на относително по-високи цени е допринесъл значително за възстановяването на балансите след Ковид и предлагането на капитал за бъдещи инвестиции или възвръщаемост на акционерите. Като цяло експертите от бранша смятат, че както продължаващата консолидация, така и петролният бум са сигнал за устойчиво и потенциално нарастващо търсене поне през останалата част от това десетилетие.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.
Web3 гигантът Animoca Brands се готви да излезе на борсата в Ню Йорк, възползвайки се от това, което счита за по-благоприятна за криптовалутите среда под управлението на президента Доналд Тръмп.
Появи се еуфория около предполагаемото пускане на меме монета от Truth Social, след като вайръл публикация предизвика хайп в меме средите.
Aave, един от водещите протоколи в децентрализираните финанси, достигна нов етап, като вече има над $40 милиарда в депозити на своите кредитни пазари.