Home

Бум на производството на петрол в САЩ – как изглежда бъдещето на енергийния сектор?

18.12.2023 10:35 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Бум на производството на петрол в САЩ – как изглежда бъдещето на енергийния сектор?

Поредицата от значителни сливания и придобивания в енергийния сектор през тази година съвпадна с нарастването на производството на петрол в САЩ.

Тези събития заедно показват устойчивостта на отрасъла срещу опасенията за достигане на пика на търсенето на петрол, което е сигнал за очаквания за стабилен пазар в обозримо бъдеще.

В доклада на консултантската компания Wood Mackenzie, публикуван на 12 декември, се подчертава, че сделките, включващи компании, работещи в Пермския басейн, са надхвърлили границата от $100 милиарда. Този басейн обхваща значителна част от Западен Тексас и Ню Мексико.

Предложеното от Exxon Mobil придобиване на Pioneer Natural Resources на стойност $59.5 милиарда, поглъщането на Hess от Chevron на стойност $53 милиарда и придобиването на Earthstone Energy от Permian Resources на стойност $4.5 милиарда, изцяло на акции, са сред забележителните сделки, довели до този рекорд.

Експертите от сектора подчертават, че тази консолидация отразява по-премерен подход при посрещането на нарастващото търсене на петрол, което се очаква през следващото десетилетие. Анализатори като Мат Смит от Kpler и Джеси Джоунс от Energy Aspects смятат, че тази тенденция рязко контрастира с историческия цикъл на бум и спад и проучвателните сондажни практики от миналото.

Джоунс подчерта, че макар производството на петрол от частни производители да е нараснало значително през последните три години, надхвърляйки ръста на публичните компании, общото производство на петрол в САЩ е надхвърлило предишните оценки. Прогнозите сочат по-нататъшно увеличение на производството в САЩ през 2024 г. след тазгодишната средна стойност от 13 милиона барела на ден и рекордния връх от 13.2 милиона барела на ден през септември.

Въпреки прогнозите за забавяне на растежа в САЩ поради консолидацията на добива, експерти като Джоунс очакват по-здравословни финансови резултати с течение на времето, като отдават това на по-голяма част от операторите, които възприемат капиталова дисциплина.

Въпреки че Международната агенция по енергетика (МАЕ) сигнализира за спад в световното търсене на суров петрол, значителните инвестиции на петролната и газовата индустрия показват друго. Специалисти като Джим Мичъл от Refinitiv твърдят, че тези сливания показват силна вяра в продължителното значение на петрола като основен енергиен източник. Мичъл вижда, че тези сливания дават възможност на по-големите корпорации да се конкурират в световен мащаб, като същевременно осигуряват финансова стабилност на средните и по-малките компании, които се борят с финансирането.

Анализаторите смятат, че макар темпът на сливанията и придобиванията да се забави през следващата година, пазарът на петрол вероятно ще запази своята сила. Те предполагат, че големите играчи, които придобиват по-малки компании, гледат на това като на ефикасно средство за увеличаване на производствения капацитет и за осигуряване на установени активи и площи.

Въпреки неотдавнашните колебания в цените на суровия петрол, Мичъл вярва, че продължителният период на относително по-високи цени е допринесъл значително за възстановяването на балансите след Ковид и предлагането на капитал за бъдещи инвестиции или възвръщаемост на акционерите. Като цяло експертите от бранша смятат, че както продължаващата консолидация, така и петролният бум са сигнал за устойчиво и потенциално нарастващо търсене поне през останалата част от това десетилетие.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Създателят на Chainlink прогнозира трилиони инвестиции в TradFi

Сергей Назаров, създателят на Chainlink (LINK), прогнозира, че традиционните финанси (TradFi) скоро ще инвестират трилиони долари в крипто сектора, фокусиран върху реални активи (RWA).

22.09.2024 20:30 2мин. четене Kosta Gushterov

Кой от кандидатите за президент на САЩ печели подкрепата на Уолстрийт?

Дарителите от Уолстрийт, Силициевата долина и Холивуд изиграха ключова роля в подпомагането на усилията на вицепрезидента Камала Харис за набиране на средства през август, което даде на демократите финансово предимство пред Доналд Тръмп на прага на финалната фаза на изборите.

22.09.2024 17:00 1мин. четене Kosta Gushterov

БРИКС: Какво може да спре Турция от присъединяване към съюза?

Турският външен министър Хакан Фидан заяви в сряда, че Анкара проучва алтернативни глобални съюзи, като все още се стреми към членство в ЕС.

22.09.2024 14:01 1мин. четене Kosta Gushterov

Про-крипто адвокат ще се изправи срещу Елизабет Уорън в ключов дебат за регулациите

Аԁвокатът на XRP Джон Дийтън, който си осигури номинацията на републиканците за сенаторското място в Масачузетс, ще се изправи срещу сенатора демократ Елизабет Уорън в дългоочакван дебат на 15 октомври 2024 г.

22.09.2024 13:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.