Не всеки ден стартъп, разработен в България, получава инвестиция от рисков капиталист от Силициевата долина - и то от най-високо ниво.
Също така рядко се случва компаниите да правят първично предлагане на монети и действително да получат сцепление на пазара (Bitcoin.com съобщава, че 46% от всички компании, които са направили ICO през 2017 г., са ‘мъртви‘ в рамките на една година).
Базиран между Силициевата долина и София, стартъпът Propy вече може да се похвали с това, че успешно проведе своето ICO и успя да се позиционира на пазара. Компанията, която е изградила платформа, базирана на блокчейн, за да опрости сделките с недвижими имоти и да сведе до минимум измамните сделки, е получила неразкрито финансиране от Тим Дрейпър, един от най-емблематичните VC инвеститори в Силициевата долина.
„Самата инвестиция ще бъде използвана за подобряване на нашите корпоративни търговски операции в САЩ. Продуктовата инфраструктура, която изградихме, вече е готова да бъде използвана от най-големите брокерски агенции за недвижими имоти, както и от компаниите за собственост в страната. Това партньорство не само включва инвестиции, но се фокусира върху нефинансовата подкрепа със стратегически аспекти от развитието на компанията “, споделя пред Trending Topics Деница Тюфекчиева, съосновател и вицепрезидент за бизнес развитието в Propy.
„Тим има [много] знания и опит в новите технологии и е идеалният инвеститор, който помага да се реализира визията на Propy. Времето не може да бъде по-перфектно, тъй като Propy ‘полира’ уникален и сложен продукт и в резултат досега е реализирал обем от над $400 милиона в сделки с недвижими имоти до 2020 г.“, се казва в официално изявление на Propy.
Дрейпър, поддръжник на Биткойн и децентрализация, е известен с ранните си инвестиции в компании като Tesla, Skype, Robinhood, Twitter и Coindesk. В портфолиото му можете да намерите SpaceX, AngelList, Hotmail, Baidu и Theranos.
Propy бе стартиран през 2016 г. от двaмa български предприемачи, Наталия Караянева и Деница Тюфекчиева. Оттогава компанията е събрала $15,5 милиона чрез ICO, редом няколко неразкрити кръга на финансиране и е подкрепена от VC ръководството на Американската национална асоциация на брокерите, Arrington XRP, EAJ (Escrow Agent Japan ), и сега Draper Associates. Освен това, според Българския търговски регистър, Propy е генерирала 1,4 милиона евро приходи в страната за 2019 година.
„Когато работих като разработчик на недвижими имоти в продължение на 15 години, видях нуждата от нов начин за водене на бизнес. Ето ни 15 години по-късно, където Propy предлага терминал за наблюдение на транзакции в реално време, което прави процеса прозрачен за ръководители на недвижими имоти, компании за собственост, строители на жилища, купувачи и REITs. Спестяваме часове работа на агенти и технически специалисти. Най-важното е, че Propy предоставя прозрачност на транзакциите на потребителите“, споделя изпълнителният директор на Propy, Караянева.
Използвайки микротранзакции в Етериум мрежата, стартъпът има за цел да внесе ликвидност в иначе застоялите активи и да позволи на потребителите да се справят с недвижимите имоти по същия начин, както правят с акциите.
Освен това, чрез автоматизиране на транзакциите и използване на интелигентни договори, Propy ускорява процеса на подписване, който иначе би продължил около месец. Неговата платформа замества необходимостта от трети страни като ескроу агенти да обработват транзакции, правейки процеса по-бърз и по-защитен от хакове.
TechCrunch съобщава изявлението на Дрейпър за новата му инвестиция:
Propy има потенциала да трансформира недвижимите имоти, правейки транзакциите по-опростени, по-сигурни и по-евтини чрез иновативно използване на блокчейн технологията. Той елиминира измамите и прави процеса на затваряне по-сигурен, ефективен и рационализиран.
Интересното е, че първата покупка, правена някога чрез платформата, е съобщена от основателя на TechCrunch, Майкъл Арингтън, който е купил апартамент на стойност $60 хиляди в Киев, Украйна, през 2017 г.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.