Общият брой на юрисдикциите с абсолютна забрана или строги ограничения за криптовалутите се е увеличил повече от два пъти през последните три години и има малко признаци, че тази тенденция се забавя.
Въпреки че 2021 г. беше добра година за индустрията на криптовалутите по отношение на представянето на пазара, броят на юрисдикциите, забраняващи крипто, се е удвоил от 2018 г. насам.
Доклад на Библиотеката на Конгреса (LOC) описва деветте юрисдикции, които сега са приложили абсолютна забрана за криптовалути и 42-те с имплицитна забрана.
LOC е изследователската библиотека за Сената на Съединените щати, действаща като национална библиотека на страната.
В контекста на доклада LOC, абсолютна забрана означава всякакви „транзакции с или държане на криптовалута са престъпно деяние“, докато имплицитната забрана забранява на борси за криптовалути, банки и други финансови институции да „търгуват с криптовалути или да предлагат услуги на физически лица/фирми, занимаващи се с криптовалути.“
Деветте нови юрисдикции с абсолютна забрана включват Египет, Ирак, Катар, Оман, Мароко, Алжир, Тунис, Бангладеш и Китай. Забраната на криптовалутите в Китай получи най-голямо внимание през 2021 г.
Драматичното увеличение на юрисдикциите, които забраняват или регулират криптовалутите през последните три години, не показва признаци на забавяне, тъй като няколко правителства в момента преразглеждат своите възможности. Освен 51 юрисдикции със забрана над криптовалутите, 103 са приложили закони за борба с изпирането на пари и борбата с финансирането на тероризма (ППП/БФТ), което е трикратно увеличение от 33 юрисдикции с такива закони в сила през 2018 г.
Шведски финансов надзорен орган и Шведската агенция за опазване на околната среда призоваха за забрана на копаене с доказателство за работа (PoW) през ноември поради нуждите от електроенергия и екологичните разходи за поддържане на функционирането на мрежите. Това беше посрещнато с остри критики от базираната в Париж Melanion Capital, която нарече твърденията срещу добива „напълно дезинформирани“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Китай пуснаха пилотна версия на своя портфейл за дигитален юан
Съседката на Швеция в ЕС, Естония, е настроена да приложи правилата за БПП/БФТ през февруари. Очаква се тези нови правила да променят дефиницията на това какво е доставчик на виртуални активи (VASP) и да прилагат имплицитна забрана за децентрализирано финансиране (DeFi) и Биткойн (BTC).
Правителството на Индия създаде страх, когато законодателите там обмислиха забрана за крипто миналата година. Резултатът не беше категорична забрана, а тласък за регулиране на криптовалутите като крипто активи със Съвета за ценни книжа и борси на Индия (SEBI), който наблюдава регулирането на местните крипто борси. Възможностите за пълна забрана обаче не са изключени.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.