От края на миналата година Обединеното кралство се намира в рецесия, като икономиката преживява спад, характеризиращ се със спад на брутния вътрешен продукт (БВП) и широко разпространени предизвикателства в ключови сектори.
Тази рецесия, характеризираща се със спад на БВП от 0.3% през последното тримесечие на годината, следва спада от 0.1% през предходното тримесечие, с което са изпълнени техническите критерии за рецесия.
Службата за национална статистика (ONS) обяснява този спад с намалените потребителски разходи, породени от рязкото покачване на лихвените проценти и нарастващите разходи за живот, което накара домакинствата да затегнат коланите си.
Икономическата ситуация се усложни допълнително от срива в продажбите на дребно, особено очевиден в навечерието на празничния сезон, който засегна различни сектори на икономиката. Този неблагоприятен икономически климат поставя значителни предизвикателства пред правителството, особено с оглед на предстоящите избори, и поставя под съмнение Риши Сунак, който преди това даваше приоритет на икономическия растеж.
Обявяването на рецесията от ONS предизвика критики от страна на представители на опозицията, които подчертават пропуските в икономическата политика на правителството и поставят под въпрос ефективността на мерките, насочени към стимулиране на растежа.
Освен това бавният растеж през цялата 2023 г., с очакван общ ръст от едва 0.1 %, допълнително подчертава сериозността на икономическата ситуация, отбелязвайки най-слабите резултати от 2009 г. насам, като се изключи въздействието на пандемията от ковида през 2020 г.
Икономистите очакваха рецесия поради различни фактори, включително засилен финансов натиск върху домакинствата, трудови стачки и неблагоприятни климатични условия. Въпреки това неотдавнашните признаци за потенциално възстановяване на потребителското доверие, подхранвани отчасти от очакваното намаляване на лихвените проценти от страна на Английската централна банка, дават искрица надежда за икономическо възстановяване през следващите месеци.
Въпреки предизвикателствата, породени от високите нива на инфлация, политиците остават оптимистично настроени за бъдещето, като подчертават усилията за справяне с инфлацията като приоритет за стимулиране на растежа. Положителни показатели, като нарастващите заплати, по-ниските лихви по ипотечните кредити и стабилните нива на безработица, дават известно успокоение на фона на икономическите сътресения. Въпреки това ще са необходими постоянни усилия, за да се изведе икономиката на Обединеното кралство от настоящата фаза на рецесия и да се върне към устойчив растеж.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.