Британска компания за криптовалути, за която се твърди, че е замесена в заобикаляне на санкциите, е превела $4.2 милиона в криптовалута на известен член на международна руска мрежа за търговия с оръжие, преди той да бъде санкциониран от САЩ.
Докладите сочат, че Copper, компания за крипто инфраструктура, е изпратила милионите в криптовалутния портфейл на Джонатан Зименков, роден в Израел руски гражданин, обвинен от американското Управление за контрол на чуждестранните активи (OFAC), че е подпомагал баща си Игор Зименков в заобикалянето на санкциите и управлението на консорциум за търговия с оръжие.
Предполага се, че Игор Зименков е лидер на мрежата на Зименков, обвинена от OFAC в продажба на военно оборудване на развиващи се страни от името на Русия, като същевременно подкрепя отбранителни структури, които са от ключово значение за руския военно-промишлен комплекс.
В санкцията на OFAC се твърди, че „Игор и Йонатан Зименкови са имали пряка кореспонденция с руски отбранителни компании, на които са наложени санкции. Освен това те са участвали в множество сделки за руска киберсигурност и продажба на хеликоптери в чужбина„.
Според The Guardian и Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) през май 2021 г. Копър е прехвърлил 1,700 ETH в портфейла на Зименков на стойност $4.2 милиона, като е свързал адреса му със санкционираните от САЩ лица. И двата източника посочват, че оръжейната мрежа е функционирала в продължение на години, преди Зимонков да бъде санкциониран от САЩ през 2023 г.
По отношение на съответствието The Guardian заяви, че няма яснота за целта на трансакциите или произхода на средствата и подчерта, че не предполага, че Копър е нарушил някакви санкции. В доклада се уточнява, че Зименков не е клиент на Copper, което освобождава компанията от каквото и да е правно задължение да извършва проверки по това време.
Говорител на Copper увери The Guardian, че компанията „приема много сериозно своите задължения за съответствие, правни и регулаторни задължения“ и поддържа пълно съответствие с всички приложими регулаторни стандарти, включително забраните за санкции в Обединеното кралство.
Въпреки запитванията, според информацията Copper не е отговорила на въпросите за връзката си със Зименков, който е отказал коментар, когато е бил потърсен от The Guardian.
Преди това Copper, съветвана от бившия канцлер на Обединеното кралство сър Филип Хамънд, беше замесена в подпомагане на руски олигарх в избягването на американските санкции. The Guardian съобщи, че крипто компанията е подпомогнала Михаил Клюкин при продажбата на неговия дял от 2% в Copper, оценен на $19 милиона, през май 2022 г.
Говорител на Copper отхвърли твърденията, че компанията е действала като посредник при продажбата на акциите на Клюкин, като вместо това твърди, че тя е имала за цел да се освободи от акции, притежавани от компания, свързана със санкционирано лице.
Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.