По време на 15-ата среща на върха на БРИКС в Южна Африка през август миналата година президентът на Малави Лазарус Чаквера изрази ангажимента на страната да си сътрудничи с блока за преодоляване на историческите бариери, които маргинализират Африка от глобалния просперитет.
Чаквера подчерта необходимостта от преразглеждане на съществуващата система и предложи помощта на Малави при разработването на решения.
Сътрудничеството между БРИКС и Африка придобива все по-голямо значение. Миналата година Етиопия, Египет и няколко други държави бяха официално приети в алианса на големите нововъзникващи икономики, наричан сега БРИКС+.
От създаването си през 2009 г. нациите от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка – се позиционират като защитници на Глобалния юг. Китай се превърна в ключов партньор на развиващите се страни, особено в Африка.
Критиците обаче твърдят, че ангажираността на Китай с Африка е експлоататорска и обслужва предимно интересите на Китай. Срещу китайските компании, работещи в сектори като минното дело и строителството в Африка, са отправени обвинения в нарушаване на човешките права и обвинения в натоварване на африканските държави с неустойчив дълг.
Отношенията на Малави с Китай датират от 2008 г., когато страната прекъсва връзките си с Тайван. Оттогава Китай подкрепя различни инфраструктурни проекти в Малави. Въпреки това, подобно на много африкански държави, Малави е изправена пред предизвикателства, свързани с нарастващия и лошо управляван публичен дълг.
Според междинния доклад за държавния дълг, публикуван от Министерството на финансите на Малави през ноември миналата година, страната дължи близо $2 милиарда на международни институции като МВФ, Европейската инвестиционна банка и Световната банка. Сред кредиторите са и Китай и Индия, като общият дълг към тях е $306 милиона.
Проучване на Afrobarometer от 2020 г. разкри загриженост сред малавийците относно нарастващата зависимост на страната от китайските заеми. Въпреки че някои признават ползите от китайските инвестиции в инфраструктурата, съществуват опасения относно дългосрочните последици.
Президентът Чаквера подчерта, че по време на срещата на върха на БРИКС са обсъждани въпроси, свързани с преструктурирането на дълга с Китай и Индия. Министърът на финансите на Малави, Симплекс Читиола Банда, заяви, че страната е постигнала напредък в преговорите за предоговаряне на дълга с уверенията на Китай и Индия. Китай обаче е известен с твърдата си позиция в преговорите за дълга.
В допълнение към Китай Южна Африка, като член на БРИКС от 2010 г., играе важна роля в Африка. Въпреки че е най-малкият член, Южна Африка предлага на БРИКС достъп до африканския пазар като регионална икономическа сила, особено в рамките на Южноафриканската общност за развитие (SADC). Държавите от региона се стремят да се възползват от подобрения достъп до пазара в Южна Африка и да привлекат чуждестранни инвестиции.
Миграцията към Южна Африка, обусловена от икономически фактори, е широко разпространена в региона, включително сред малавийците, които търсят по-добри възможности. Около 100,000 малавийски работници мигранти в Южна Африка изтъкват значителния миграционен поток в региона.
Binance се утвърди като доминиращ играч на пазара на централизираните борса (CEX) за крипто airdrop събития и стейкинг награди, според скорошен доклад.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.