Китай и Иран, които са членове на алианса БРИКС, са твърдо обединени на фона на последните събития.
След ракетните удари на Иран по Израел Китай открито изрази подкрепата си за Иран и задълбочава дипломатическите си връзки с Ислямската република. По подобен начин Русия, друг член на БРИКС, изразява подкрепа за Иран след нападенията с дронове, извършени миналата събота.
Въпреки предупрежденията от страна на САЩ да не се закупува суров петрол от Иран поради икономическите санкции, Китай, най-големият купувач на ирански петрол, потвърди ангажимента си да продължи да купува петрол от Иран.
Лидери като руския Владимир Путин, китайския Си Дзинпин и иранския Али Хаменей изглеждат безразлични към предупрежденията на администрацията на Байдън относно сделките с петрол с Иран. Тези държави от БРИКС постигнаха консенсус за извършване на сделки със суров петрол без участието на щатския долар.
Дзинпин подчерта непоколебимия ангажимент на Китай да насърчава приятелското сътрудничество с Иран, независимо от промените в международната и регионалната динамика. Тъй като Китай е основният клиент на петрол на Иран, търсенето на суров петрол се очаква да продължи да нараства.
Само преди година Китай изигра ключова роля в улесняването на дискусиите между Иран и Саудитска Арабия, което доведе до пробив в дипломатическите отношения между двете близкоизточни държави. След като Иран вече е член на БРИКС и след потенциалното включване на Саудитска Арабия, има оптимизъм за подобряване на отношенията между тези страни.
Укрепването на БРИКС и потенциалната му доминация на световните петролни пазари може да представлява заплаха за господството на щатския долар.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.