Във финансовия сектор се появяват разговори за потенциала на дигиталната валута на БРИКС да измести петродолара.
Въпреки че тази форма на парично средство на БРИКС все още е концептуална и не съществува, предвижда се тя да бъде дигитална валута на централната банка (CBDC), а не криптовалута, базирана на блокчейн.
Смята се, че тази валута може да наподобява китайския дигитален юан или дигиталния долар, който понастоящем се обмисля от Федералния резерв и който все още не е емитиран.
През 1999 г. няколко държави от Европейския съюз създадоха единна валута – еврото, заедно с нова централна банка – ЕЦБ. За разлика от предвидената дигитална валута на БРИКС, при създаването си еврото не беше цифрово и имаше за цел да замени националните валути.
Целта на тази обща валута е да оспори статута на щатския долар като световна резервна валута, а не да замени националните валути на страните членки.
В продължение на няколко десетилетия щатският долар е преобладаващата глобална валута, особено след разпадането на Съветския съюз. Често наричан „петродолар“, щатският долар е и основната валута на световния пазар на петрол.
С нарастващото влияние на Китай обаче САЩ вече нямат безспорна доминация в световен мащаб и по този начин ролята на щатския долар като водеща валута на световния петролен пазар се оспорва. По-специално Китай се стреми да създаде алтернативен световен пазар на петрол, който да не зависи от щатския долар.
Преди няколко години Китай въведе дигиталния юан като част от тази стратегия, въпреки че той все още не е успял да измести петродолара в световен мащаб.
С напредването на дискусиите за дигиталната валута на БРИКС фокусът остава върху това дали тя може ефективно да оспори господстващото положение на щатския долар на световния пазар, особено в петролния сектор. Успехът и въздействието на тази валута ще зависят от различни икономически и геополитически фактори.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.