Опитният инвеститор Джон Уолфенбаргер предупреждава за потенциалното въздействие на БРИКС върху щатския долар и благосъстоянието на американските граждани.
В неотдавнашна статия за Института Мизес, Волфенбаргер, който преди това е работил като инвестиционен банкер в JPMorgan и Allianz, подчерта, че в историята всички империи са се сблъсквали с упадък и Съединените щати едва ли ще бъдат изключение.
Той предполага, че поради десетилетията на неразумна икономическа политика, провеждана от американското правителство, държавите от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) сега притежават способността да предизвикат и потенциално да надминат Съединените щати.
Уолфенбаргер заяви:
Ако нациите от БРИКС успеят, а САЩ не успеят да променят подхода си, давайки приоритет на по-силен долар, намалените разходи и мира вместо войната, има вероятност доларът постепенно да загуби статута си на „резервна валута”.
Подобен сценарий би имал неблагоприятни последици за американския жизнен стандарт и би намалил влиянието на правителството на САЩ, подобно на упадъка, който преживява Обединеното кралство след Втората световна война.
Както показва историята, всички империи в крайна сметка се разпадат и Съединените щати едва ли ще бъдат изключение, особено ако държавите от БРИКС успеят да създадат успешна алтернативна валута, която да се конкурира с долара.
Инвеститорът, който е основател на услугата за инвестиционни проучвания Bull And Bear Profits, призна значителните предизвикателства, пред които ще се изправят държавите от БРИКС, ако сериозно се стремят да се конкурират с господстващия американски долар.
Уолфенбаргер твърди, че ако държавите от БРИКС възнамеряват да създадат друга фиатна валута от въздуха, те могат да забравят за оспорването на хегемонията на щатския долар.
Той изтъкна предимствата, с които се ползват Съединените щати, включително най-големия и сигурен пазар на държавни облигации, липсата на капиталов контрол и репутацията на държава с върховенство на закона.
За разлика от тях държавите от БРИКС имат ограничен опит в спазването на законите и стабилните валути.
Освен това неамериканските субекти притежават значителна част от деноминирания в щатски долари дълг, възлизащ на $12 трилиона, който ще трябва да изплатят в долари. Следователно отказът от долара би бил трудно и скъпо начинание.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.