В този ключов за икономическия блок период има индикации, че Франция може да обмисли участие в срещата на върха на БРИКС през 2023 г.
Съобщава се, че френският президент Еманюел Макрон е изразил желанието си да бъде поканен на събитието от южноафриканския президент Сирил Рамафоса.
Франция отдавна се разглежда като потенциален кандидат за разширяване на блока, като е първата страна от Европа. Освен това Макрон е изразявал мнението си за необходимостта страната постепенно да се отдалечи от тясната си обвързаност със Съединените щати.
Очаква се предстоящата среща на върха на БРИКС да бъде от голямо значение за алианса, като държавните глави на участващите страни ще се съберат, за да обсъдят важни теми. Тези дискусии вероятно ще се съсредоточат върху потенциалното разширяване на блока и създаването на алтернативна търговска валута.
Последните доклади сочат, че Франция може би наистина ще има възможност да присъства на предстоящата среща на върха на БРИКС. По-конкретно, беше подаден сигнал, че президентът Макрон е изразил пред президента Рамафоса интереса си да се присъедини към събирането. Ако поканата бъде отправена и приета, това ще представлява значителна промяна в динамиката на световната политика.
Тъй като Макрон не е обсъждал публично искането си за покана, точните мотиви остават неясни. Съобщенията обаче сочат, че Макрон има за цел да участва в „обмен на мнения“ с присъстващите лидери от БРИКС. Алтернативно, това искане идва в момент, когато съюзниците от НАТО, а именно САЩ и Обединеното кралство, призоваха Франция да заеме по-настъпателна позиция по отношение на украинския конфликт.
Освен петимата държавни глави, в срещата на върха на БРИКС ще участват и няколко други държави като Иран, Египет, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Франция сега се стреми към подобна покана, въпреки че трябва да се отбележи, че докато гореспоменатите държави са изразили интереса си да се присъединят към блока, включването на Франция засега остава спекулативно.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.