Съобщава се, че Саудитска Арабия обмисля да търгува с петрол в китайския юан вместо в щатски долар, което е важна промяна за алианса БРИКС.
Според Атлантическия съвет тази стъпка може да означава край на ерата на петродолара, който е крайъгълен камък на световната търговия с петрол през последните 50 години.
През 1974 г. Саудитска Арабия се съгласи да използва долара за всички свои сделки с петрол, което затвърди статута на долара в световната икономика и донесе ползи за саудитците. Настоящите данни обаче сочат, че засиленото сътрудничество в рамките на БРИКС може да стане по-вероятно, ако Саудитска Арабия се откаже от петродолара.
Въвеждането на петродолара през 70-те години на ХХ век помогна за утвърждаването на САЩ като световен икономически лидер. Оттогава обаче пейзажът се е променил значително, като делът на Америка в световния БВП е спаднал от 40% през 1960 г. до 25% днес.
Едновременно с това САЩ намалиха зависимостта си от саудитския петрол поради нарасналото вътрешно производство, като същевременно се стремят да укрепят търговските си връзки с Китай.
Потенциалното преминаване на Саудитска Арабия към юана съответства на позицията на Китай като най-големия купувач на петрол в кралството, на който се падат над 20% от износа му. Този ход може да допринесе за постигане на целта на блока БРИКС за дедоларизация.
Саудитска Арабия, която прояви интерес към присъединяване към БРИКС, вече прие покана да се присъедини към групата, въпреки че членството ѝ все още не е финализирано.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.