Министърът на търговията на Саудитска Арабия Маджид ал-Касаби уточни на 54-ата годишна среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос, че страната не се е присъединила официално към БРИКС, въпреки че е получила покана.
Макар че първоначално в докладите се твърдеше за членство на Саудитска Арабия, объркването беше отстранено от ал-Касаби, който подчерта, че официалното приемане е в процес на изпълнение и се очакват допълнителни подробности от саудитското правителство.
Неяснотата около поканата се дължи на геополитическото напрежение между Китай и САЩ, което кара Саудитска Арабия внимателно да обмисли решението. БРИКС, първоначално състояща се от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, се разшири, като включи Обединените арабски емирства, Иран, Египет и Етиопия, а Аржентина отказа поканата през ноември.
Потенциалното включване на Саудитска Арабия, която е най-голямата икономика в арабския свят с годишен БВП, надхвърлящ $1 трилион и значителни петролни резерви, би засилило допълнително БРИКС в икономическо отношение.
Присъединяването към БРИКС означава стратегическа промяна за Саудитска Арабия, която предоставя нови икономически възможности и пътища за диверсификация с цел намаляване на зависимостта от петрола.
Този ход също така засилва геополитическото влияние както на Саудитска Арабия, така и на други близкоизточни държави членки, като постига баланс между традиционните западни съюзи и нововъзникващите глобални партньорства.
Медиите съобщават, че през май предходната година Саудитска Арабия е водила разговори с Новата банка за развитие (НБР) на БРИКС за присъединяване към блока.
Създадената през 2015 г. НБР има за цел да подкрепя инфраструктурата и устойчивото развитие в страните от БРИКС и други нововъзникващи икономики. Потенциалното включване на Саудитска Арабия би могло да осигури на НБР нови възможности за финансиране, като засили капацитета ѝ за управление на рисковете, свързани с глобалното оттегляне от долара.
В обобщение, въпреки че Саудитска Арабия не е приела официално поканата на БРИКС, текущите разсъждения подчертават потенциалните икономически предимства, стратегическите възможности и геополитическото влияние, свързани с присъединяването към блока, което го прави изключително важно решение за страната.
Strategy наскоро разкри чрез правни документи, че временно спира покупките си на Биткойн.
Сред инвеститорите се разпространяват спекулации, че скорошно видео, публикувано от Ripple, намеква за възможно сътрудничество с Cardano или Фондация IOHK.
Сатоши Накамото, мистериозния създател на Биткойн понесе значителен удар върху богатството си.
Блокчейнът Mantra стартира инициатива с въвеждането на фонд от $108.88 милиона, насочен към ускоряване на приема на проекти за децентрализирано финансиране (DeFi) и токенизация на активи от реалния свят (RWA).