Русия е в процес на преминаване към използването основно на китайския юан за търговия според нейната централна банка.
Това е основен крайъгълен камък в усилията на страната за дедоларизация в рамките на алианса БРИКС.
CBR съобщи,че освен спирането на долара и еврото на фондовата борса в Москва, хонконгския долар също бе премахнат след новите санкции на САЩ срещу Москва заради Украйна. Заради тези наказания MOEX спря да търгува в долари и евро. Централната банка твърди, че този ход съответства на преориентирането на търговията към Изток и промяната на транзакционните валути в рубли, юани и други.
„Курсът на обменния курс рубла/юан ще определи посоката за други валутни двойки и ще бъде възприет като насока от участниците на пазара“, каза CBR.
В отговор Министерството на финансите на САЩ нанесе удари по повече от 300 руски субекта, насочвайки се към ключови точки в тяхната финансова инфраструктура. По този начин този ход тласна БРИКС към засилени усилия за дедоларизация на световната икономика, причинени от политизирането и въоръжението на западните валути. Много държави са проявили голям интерес към тази инициатива, защото смятат, че тя им позволява да се дистанцират от използването на щатски долари.
Русия наскоро се обедини с други членове на БРИКС, за да започне да извършва търговия, използвайки техните местни валути, вместо да използва щатски долар като китайски ренминби, като по този начин заобикаля американската парична система. Това споразумение включва всички пълноправни членове на БРИКС плюс шест държави, които не са членки.
Освен това, съгласно новите разпоредби на Руската централна банка, банките или инвеститорите няма да могат да извършват транзакции с щатски долари чрез централна борса, сега са разрешени само транзакции на гише между страните.
Федералният резерв на САЩ е готов да се намеси със спешна помощ, ако финансовите пазари са изправени пред сериозен стрес, потвърди в неотдавнашно интервю президентът на Федералния резерв на Бостън Сюзън Колинс, давайки знак, че политиците остават бдителни на фона на неотдавнашната нестабилност на акциите и облигациите.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.
Китай отвърна на удара на САЩ с рязко увеличение на митата, като повиши размера върху вноса от САЩ до 125%, считано от 12 април 2025 г.
Голям пробив в стейкинга на Биткойн набира скорост, след като Binance обяви най-новото си попълнение: Babylon (BABY) – проект, който има за цел да отключи нова полезност за BTC, без да разчита на традиционните мостове.