Според министъра, отговарящ за интеграцията и макроикономиката в Евразийската икономическа комисия (ЕИК), Сергей Глазиев, лидерството на Русия в БРИКС през 2024 г. може да предизвика дискусии относно потенциалното членство на Турция в организацията.
Глазиев изрази това мнение по време на интервю за телевизионния канал CNN-Turk.
Той подчерта статута на Турция като важен партньор за Русия и отбеляза, че решението за присъединяване към БРИКС в крайна сметка зависи от самата държава.
Глазиев изтъкна политиката на организацията да държи вратите си отворени за нови членове, като няколко държави вече са се присъединили към нея.
Като се има предвид настоящото председателство на Русия на БРИКС, Глазиев предположи, че моментът е подходящ за проучване на потенциалното членство на Турция.
Струва си да се отбележи, че турският президент Тайип Ердоган участва в срещата на върха на БРИКС още през 2018 г., а руският президент Владимир Путин по-рано спомена възможността Анкара да се присъедини към БРИКС до 2022 г.
Към момента обаче Турция не е предприела никакви конкретни стъпки към членство.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.