В развиващият се глобален пейзаж, предизвикващ доминацията на щатския долар, разгръщането на други валути набира скорост.
Русия и Индия наскоро сключиха оръжейна сделка за $4 милиарда, като я уредиха в съответните си местни валути – ход, насочен към подкопаване на глобалния статус на щатския долар.
Докладите сочат, че руски компании са закупили отбранително оборудване на стойност $4 милиарда от Индия, като сделката е извършена в индийски рупии вместо в традиционния щатски долар. Тази промяна, улеснена чрез сметки във Vostro, бележи отклонение от зависимостта от USD в международната търговия.
С приблизително $8 милиарда в сметката на руския Vostro, половината от които бяха разпределени за неотдавнашната покупка на оръжия, този ход сигнализира за анти-доларовата позиция на Русия и нейната склонност да намали зависимостта от американската валута.
Това развитие подчертава по-широката тенденция на дедоларизация, предизвиквайки спекулации относно бъдещето на хегемонията на щатския долар. Скорошните търговски сделки на Русия, включително споразумение за $260 милиарда с Китай, проведено без участието на долара, подчертават нарастващата инерция зад настроенията срещу долара.
Междувременно възходът на многополюсните валутни наративи, илюстриран от инициативи като усилията на алианса БРИКС за единна валута, представлява значително предизвикателство за господството на щатския долар. В съчетание с нарастващите нива на дълга и икономическата уязвимост в САЩ, сцената е готова за потенциален спад в стойността на щатския долар, проправяйки пътя за алтернативни валутни опции.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.