Русия насърчава партньорите си от БРИКС да създадат финансова система, независима от западни институции като Международния валутен фонд (МВФ).
По време на среща на финансовите министри и представители на централните банки на страните от БРИКС в Москва руският министър на финансите Антон Силуанов разкритикува МВФ и Световната банка, че не обслужват интересите на БРИКС.
Той подчерта, че съюзът представлява голяма част от световната икономика, но остава обвързан с остарелите финансови системи, доминирани от Запада.
Русия, подложена на натиск от санкциите след нахлуването си в Украйна през 2022 г., среща трудности при обработката на транзакции с членовете на БРИКС поради страх от ответни действия от страна на Запада. Силуанов предложи създаването на финансови институции по модела на системата Бретън Уудс, но пригодени за страните от БРИКС.
Въпреки че създадената през 2015 г. Нова банка за развитие (НБР) финансира инфраструктурни проекти, Русия смята това за недостатъчно предвид настоящите геополитически предизвикателства. Управителят на руската централна банка Елвира Набиулина предложи платежната система BRICS Bridge, но напредъкът е бавен.
На предстоящата среща на върха на БРИКС в Казан ще се съберат лидери от 24 държави, включително Китай, Иран и Турция, за да обсъдят създаването на нов финансов ред. Тъй като на БРИКС вече се падат 45 % от населението на света и 40 % от световното производство на петрол, нарастващото влияние на групата не може да бъде пренебрегнато.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.