Начало » БРИКС: Резервите в долари на съюза паднаха до 30-годишно дъно

БРИКС: Резервите в долари на съюза паднаха до 30-годишно дъно

03.10.2024 6:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Резервите в долари на съюза паднаха до 30-годишно дъно

БРИКС постоянно оспорва господстващото положение на щатския долар в световните резерви, особено след като Белият дом наложи санкции на Русия през 2022 г.

През последните две години блокът натрупва злато и диверсифицира авоарите на централните си банки, увеличавайки резервите им от благородния метал. През изминалите 18 месеца централните банки на развиващите се страни са закупили общо 800 тона злато, като Китай е придобил впечатляващите 225 тона през последните 15 месеца.

Русия, Китай и Индия са сред най-големите купувачи на злато, което значително повишава пазарната му стойност. По данни на Световния съвет по златото „от началото на годината досега централните банки са закупили забележителните нетни 800 тона, което е с 14% повече в сравнение със същия период на миналата година“. Това натрупване допринесе за намаляване на доларовите резерви, тъй като страните от БРИКС започват да заместват долара със злато в централните си банки.

Последните данни сочат, че делът на валутните запаси, деноминирани в щатски долари, е спаднал до 58.2% през 2024 г., отбелязвайки най-ниското си равнище от 1995 г. насам. Тъй като страните от съюза и други развиващи се икономики увеличават резервите за си в злато и местни валути, господстващото положение на долара продължава да намалява.

Нещо повече, други валути, които традиционно не се поддържат като резерв, все по-често намират своя път към централните банки на БРИКС и други развиващи се страни. Намалявайки своята зависимост от американския долар и засилвайки златните си запаси, централните банки се стремят да диверсифицират финансовите си ресурси. Според МВФ най-значимите алтернативи на щатския долар и еврото са тези „нетрадиционни резервни валути„.

Ако златото продължи да набира популярност като резервен актив в страните от БРИКС, щатският долар може да бъде изправен пред по-големи предизвикателства. Рязкото намаляване на резервите в щатски долари подсказва, че дедоларизацията може да засили тази тенденция, като развиващите се икономики потенциално ще играят по-влиятелна роля в преструктурирането на световната финансова система, оставяйки САЩ и западните сили с намалено влияние.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.