Бившият американски конгресмен Рон Пол изрази загриженост във връзка с предизвикателството, отправено към господството на щатския долар от страна на новите членки на БРИКС.
.В неотдавнашна публикация в блога си Пол подчерта, че БРИКС е създаден с намерението да оспори както икономическото, така и политическото превъзходство, традиционно заемано от Съединените щати.
Той посочи конкретно Саудитска Арабия, която наскоро се присъедини към БРИКС, като страна, която може да допринесе за намаляване на влиянието на щатския долар. Пол отбеляза, че стабилността на долара като световна резервна валута отдавна се поддържа от системата на „петродолара“, при която износът на петрол генерира приходи, изплащани в щатски долари. Той изтъкна, че по-рано през годината Саудитска Арабия е сключила споразумение с Бразилия да приема бразилската валута вместо долари при сделките си с петрол.
Пол изрази загриженост, че ако Саудитска Арабия разшири обхвата на подобни споразумения с други държави членки на БРИКС, това може да ускори намаляването на статута на щатския долар като доминираща резервна валута.
Саудитска Арабия, като вторият по големина производител на петрол в света, добива над 10.8 милиона барела дневно.
Неотдавнашни доклади разкриха, че БРИКС се разширява, приемайки шест нови държави членки, сред които Саудитска Арабия, Иран, Етиопия, Египет, Аржентина и Обединените арабски емирства. Освен това все повече държави обмислят да се присъединят към този икономически алианс.
Пол подчерта, че една от движещите сили за търсенето на алтернативи на долара произтича от опасенията за дългосрочните последици от бързо нарастващия държавен дълг на Съединените щати.
Освен това той твърди, че политизирането на долара е повлияло на начина, по който другите държави възприемат американската валута. През март 2022 г. западните държави наложиха чуждестранни санкции, които замразиха около $300 милиарда в руските резерви. Тези санкции също така прекъснаха достъпа на руските банки до SWIFT – система за трансгранични плащания, която зависи предимно от долара и еврото.
По думите на Пол: „Отхвърлянето на долара до голяма степен е мотивирано и от възмущението от „въоръжаването“ на статута на долара като резервна валута… Беше само въпрос на време прекалената самоувереност на нашето външнополитическо ръководство да предизвика ответна реакция.“
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.