Home

БРИКС: Присъединяването на Саудитска Арабия към съюза – лоша новина за долара

09.09.2023 15:00 2мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Присъединяването на Саудитска Арабия към съюза – лоша новина за долара

Бившият американски конгресмен Рон Пол изрази загриженост във връзка с предизвикателството, отправено към господството на щатския долар от страна на новите членки на БРИКС.

.В неотдавнашна публикация в блога си Пол подчерта, че БРИКС е създаден с намерението да оспори както икономическото, така и политическото превъзходство, традиционно заемано от Съединените щати.

Влиянието на Саудитска Арабия

Той посочи конкретно Саудитска Арабия, която наскоро се присъедини към БРИКС, като страна, която може да допринесе за намаляване на влиянието на щатския долар. Пол отбеляза, че стабилността на долара като световна резервна валута отдавна се поддържа от системата на “петродолара”, при която износът на петрол генерира приходи, изплащани в щатски долари. Той изтъкна, че по-рано през годината Саудитска Арабия е сключила споразумение с Бразилия да приема бразилската валута вместо долари при сделките си с петрол.

Пол изрази загриженост, че ако Саудитска Арабия разшири обхвата на подобни споразумения с други държави членки на БРИКС, това може да ускори намаляването на статута на щатския долар като доминираща резервна валута.

Саудитска Арабия, като вторият по големина производител на петрол в света, добива над 10.8 милиона барела дневно.

Разширяването на БРИКС

Неотдавнашни доклади разкриха, че БРИКС се разширява, приемайки шест нови държави членки, сред които Саудитска Арабия, Иран, Етиопия, Египет, Аржентина и Обединените арабски емирства. Освен това все повече държави обмислят да се присъединят към този икономически алианс.

Пол подчерта, че една от движещите сили за търсенето на алтернативи на долара произтича от опасенията за дългосрочните последици от бързо нарастващия държавен дълг на Съединените щати.

Освен това той твърди, че политизирането на долара е повлияло на начина, по който другите държави възприемат американската валута. През март 2022 г. западните държави наложиха чуждестранни санкции, които замразиха около $300 милиарда в руските резерви. Тези санкции също така прекъснаха достъпа на руските банки до SWIFT – система за трансгранични плащания, която зависи предимно от долара и еврото.

По думите на Пол: “Отхвърлянето на долара до голяма степен е мотивирано и от възмущението от “въоръжаването” на статута на долара като резервна валута… Беше само въпрос на време прекалената самоувереност на нашето външнополитическо ръководство да предизвика ответна реакция.”

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Притокът на средства към крипто инвестиционните продукти продължи и през миналата седмица

За трета поредна седмица инвестиционните продукти, свързани с криптовалути, отбелязаха значителен приток, възлизащ на $1.2 милиарда, както съобщават от CoinShares.

30.09.2024 16:30 2мин. четене Kosta Gushterov

Европейската централна банка вероятно ще намали лихвите през октомври на фона на слабите данни

Икономистите все по-често прогнозират намаляване на лихвените проценти с 0.25% от Европейската централна банка (ЕЦБ) през октомври, измествайки се от по-ранните очаквания за намаление през декември.

30.09.2024 16:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Основателят на Nvidia разкри как САЩ може да се справят с AI дезинформацията преди изборите

Докато САЩ се подготвят за президентски избори през ноември, загрижеността за дезинформацията, управлявана от изкуствен интелект, нараства.

30.09.2024 15:30 2мин. четене Kosta Gushterov

По-добра инвестиция ли са акциите на Microstrategy oт Биткойн?

Ранната инвестиция на MicroStrategy в Биткойн се оказа изключително успешна, като донесе 36-кратна възвръщаемост и затвърди статута ѝ на най-големия публичен притежател на криптовалутата.

30.09.2024 15:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.