БРИКС е акроним на пет от водещите икономики в света: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Заедно тези държави се стремят да създадат своя собствена валута, за да намалят влиянието на САЩ на световния търговски пазар чрез дедоларизация.
Нови държави вече проявяват интерес да се присъединят към организацията, включително Мексико.
Мексико граничи със Съединените щати, родината на щатския долар. Въпреки това през годините страната е споделяла интереса си към БРИКС. Освен това, след неотдавнашното напрежение между САЩ и Мексико, страната отново сподели интереса си към присъединяване към алианса, което потенциално може да доведе до адаптиране на предстоящата валута на БРИКС.
Макар че присъединяването към БРИКС може да бъде положително за Мексико в икономически и глобален план, то може да предизвика опасения у Съединените щати.
Наличието на икономически и властови съперници като Русия и Китай, които имат тесни икономически и политически връзки с Мексико, може да повлияе на начина, по който САЩ трябва да се справят с Мексико в бъдеще. Освен това съюзът между Мексико и БРИКС може да осигури на тези съперници по-лесен достъп до американския пазар.
Мексико и Китай имат силни и изгодни пазарни отношения. От друга страна, Мексико винаги е поддържало неутрални отношения с Китай що се отнася до политически позиции. Русия и Мексико също имат положителни отношения.
С разширяването на отношенията на Мексико с други държави от БРИКС извън споменатите по-горе две е възможно Мексико да се присъедини към алианса, което в крайна сметка може да доведе до приемането на потенциална нова валута за търговия. Това обаче може да се определи на предстоящата среща на върха на БРИКС през август.
По време на срещата ще се разбере кои нови държави могат да бъдат включени в БРИКС, като същевременно по всяка вероятност ще се коментира и идеята за нова валута, която да си съперничи с долара.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн е кралят – Питър Брандт
Съвсем наскоро стана ясно, че множество държави изявяват желание да се присъединят към БРИКС. Сред тях са Аржентина, Обединените арабски емирства, Алжир, Египет, Бахрейн и Индонезия и много други.
Според управителя на централната банка на Индонезия страната следва примера на страните от БРИКС в процеса на дедоларизация и се отказва от щатския долар при търговските разплащания и финансовите транзакции. В изказване на пресконференция след заседанието на Управителния съвет този месец, ръководителят на централната банка потвърди, че Индонезия е въвела системата за търговия с местна валута (LCT).
Освен това, Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в алианса, твърди, че Саудитска Арабия и Иран също са сред страните, които официално са поискали да се присъединят.
Според Джоузеф Съливан, бивш икономически съветник на Белия дом, новата валута може да бъде началото на края на управлението на долара, тъй като БРИКС е съставена от икономически силни страни в съответните си региони.
Инвеститорите на дребно правят смели стъпки на фона на масовия пазарен спад, предизвикан от новите мита, въведени от президента Доналд Тръмп.
През 2025 г. глобалната тенденция на дедоларизация рязко се ускорява, като централните банки полагат все по-големи усилия да намалят зависимостта си от щатския долар.
Circle се стреми да стане втората по големина крипто-фокусирана компания, която да стане публична в САЩ.
WisdomTree предприе смела стъпка в пространството за токенизация на активи, разширявайки своята институционална инвестиционна платформа, WisdomTree Connect.