Според последна информация 45 държави са в процес на подготовка за присъединяване към коалицията БРИКС, само няколко седмици преди предстоящата среща на върха.
Сред новодошлите Палестина официално изрази желанието си и подаде молба за членство в БРИКС. Все повече нации изразяват недоволство от господството на американския долар и влиянието на Америка върху световните финансови въпроси. В отговор на това БРИКС се възползва от това недоволство, като убеждава другите държави да се откажат от американския долар и да започнат да търгуват със съответните си национални валути.
БРИКС постигна успех в насърчаването на други държави да извършват международни транзакции, използвайки местните си валути, като по този начин намали ролята на щатския долар. Държави като Пакистан, Иран, Ирак и членовете на АСЕАН активно се отказват от щатския долар и се стремят да насърчават използването на собствените си валути в търговията.
23 държави официално поискаха да се присъединят към коалицията БРИКС преди предстоящата среща на върха, а други 22 държави проявиха интерес към членство, но все още не са подали официално заявленията си. Общо 45 държави се стремят да участват в алианса БРИКС по време на предстоящата среща на върха.
23-те държави, които официално са изразили намерението си да се присъединят към БРИКС, включват Алжир, Аржентина, Бангладеш, Бахрейн, Беларус, Боливия, Египет, Етиопия, Хондурас, Индонезия, Иран, Казахстан, Кувейт, Мароко, Нигерия, Палестина, Саудитска Арабия, Сенегал, Тайланд, Обединените арабски емирства, Венецуела и Виетнам.
Освен това това развитие поставя щатския долар в несигурно положение, тъй като все повече държави обмислят да намалят зависимостта си от него в търговията.
Предстоящата среща на върха в Йоханесбург ще послужи като форум за колективно вземане на решения относно разширяването на БРИКС. Алиансът ще се събере от 22 до 24 август в Южна Африка. Посланик Анил Сооклал разкри, че са отправени покани към лидерите на още 69 държави да участват в срещата на върха.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.